BRATISLAVA. Vojenský historický ústav požiadal po dohode s Ministerstvom obrany magistrát hlavného mesta Bratislavy, aby oslobodil historické vojenské bunkre v Petržalke od dane z nehnuteľnosti. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany Martina Balleková.
Tieto vojenské bunkre nesú oficiálny názov Stavby ťažkého opevnenia. Vojenskí historici ich získali do svojej správy bezplatne od ministerstva obrany.
Po dohode ich prevádzkujú občianske združenia, ktoré tu organizujú exkurzie a širokej verejnosti prezentujú vojenskú minulosť Slovenska.
Práve preto sa rozhodol riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič spolu s ministerstvom obrany osloviť bratislavskú samosprávu, aby spoločne vyriešili otázku platenia dane z nehnuteľnosti.
"Veríme, že magistrát v tomto prípade prihliadne na to, že ide o objekty, ktoré slúžia všetkým. V opačnom prípade, by sme uhradenú čiastku museli zohľadniť v nájomnej zmluve," povedal riaditeľ.
Minister obrany Martin Glváč uviedol, že za zveľadením a zatraktívnením dvoch vojenských opevnení stoja nadšenci z občianskych združení. Dúfa, že aj to môže hlavné mesto zohľadniť.
"Za nás môžem povedať, že chceme naďalej pokračovať v spolupráci s týmito občianskymi združeniami a vytvoriť im spolu s Vojenským historickým múzeom čo najlepšie podmienky," uviedol minister.
Medzi občianske združenia, ktoré majú pod správou petržalské vojenské bunkre, patria Múzeum Petržalského opevnenia a Zachráňme petržalské bunkre.
Tvrdia, že o tieto objekty sa starajú roky a nie s cieľom zbohatnúť, ale priblížiť históriu mladej generácii.
"Ak by sme mali za objekt platiť ešte aj dane, asi by sme museli našu činnosť ukončiť, pretože už doteraz sme všetko robili na vlastné náklady," dodal zakladateľ občianskeho združenia Zachráňme petržalské bunkre Miroslav Košírer.