BRATISLAVA. Nebezpečné gudróny, ktoré bratislavskú Devínsku Novú Ves trápia už roky, by mali začať ťažiť v zime. Ministerstvo životného prostredia už vybralo zhotoviteľa a podpísalo s ním zmluvu. Ešte tento mesiac by sa mali začať v mestskej časti robiť prípravné práce, povedal starosta Devínskej Novej Vsi Milan Jambor.
Ministerstvo uzavrelo takmer 11,9-miliónovú zmluvu s konzorciom .A.S.A. ENVIRO (Kamenné srdce), ktoré tvorí päť firiem. "Zhotoviteľ geologických prác musí teraz predložiť ministerstvu na schválenie vykonávací projekt sanácie. Po jeho schválení sa môže začať s prvými prácami," uviedol hovorca envirorezortu Maroš Stano.
Všetky práce by mali podľa slov starostu mestskej časti trvať do leta budúceho roku.
Toxický ropný odpad chcú začať odvážať ešte tento rokČítajte
Gudróny chcú vyťažiť
Vlani ešte nebolo jasné, či sa skládka v Devínskej Novej Vsi úplne odstráni, alebo odpad len zakonzervujú. Ministerstvo však chce gudróny vyťažiť kompletne. "Väčšia časť sa tepelne zhodnotí a tá časť, ktorú nebude možné využiť a spáliť, pôjde na skládku," vysvetľuje hovorca.
Skládka z bývalej rafinérie minerálnych olejov Apollo je v Devínskej Novej Vsi už 50 rokov. Zaberá tam takmer 4000 metrov štvorcových a odhaduje sa, že jej objem je vyše 30-tisíc kubických metrov (m3). Z toho je 18-tisíc m3 gudrónov a 12-tisíc m3 kontaminovaných zemín.
"Havarijný únik takýchto produktov môže spôsobiť znehodnotenie podzemných a povrchových vôd, pôd, aj ohroziť zdravie človeka," upozornil Stano.
V chránenej oblasti
Nebezpečný odpad priviezli z rafinérie do lokality Srdce v roku 1963 a povrch o desať rokov prekryli vrstvou ílovitých zemín. Lokalita pritom patrí do Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty a Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla.
Na sanáciu gudrónov vyčlenilo ministerstvo životného prostredia 12,5 milióna eur z európskych peňazí. Z Operačného programu Životné prostredie bolo na tento a ďalších 18 projektov sanácie environmentálnych záťaží po celom Slovensku určených 47,5 milióna eur.