DÚBRAVKA. Padla niekdajšia pekáreň, na mieste ktorej začali stavať Kaufland, pre vytvorenie vchodu do novej predajne Tesco expresu zas keramický reliéf manželov Galkovcov zničili kladivami.
Pribudlo nové nákupné centrum Dubrawa na konci Dúbravky, niekoľko nových domov, no aj herní.
Za posledné štyri roky Dúbravku menia obchody, dopravu zahusťuje výstavba a aj rozkopávky v okolí. Situáciu na cestách teraz komplikuje aj rozkopaná električková trať. Pre havarijný stav odstavilo mesto 14. júla električky a začalo s modernizáciou, ako nazýva obnovu, aby práce preplatili eurofondy. Vynovenú trať by mala Dúbravka dostať pred komunálnymi voľbami.
V tých posledných v roku 2010 sa vymenili miestni poslanci, rovnaký ostal starosta 35-tisícovej mestskej časti Ján Sandtner (nezávislý). V novembrových voľbách ide kandidovať do tretice tentoraz však ako nezávislý s podporou Smeru.
Pozemky a byty
Za jeho uplynulé štyri roky rokovali poslanci často o zámene pozemkov. Až sedemkrát sa totiž na zastupiteľstvo vrátil materiál o výmene dúbravských pozemkov s mestom, kým prešiel. Poslanci postupne menili názor, nakoniec odobrili vrátenie pozemkov Pod záhradami mestu.
Na zelenej ploche v centre Dúbravky má tak vzniknúť polyfunkčný dom s bytmi a apartmánmi pre vyše tristo obyvateľov, developer, firma Strabag-Zipp sa zaviazala, že okrem domu urobí na pozemku aj park.
Dúbravka sa za svojimi hranicami zviditeľnila aj kauzou okolo prideľovania bytov. Hlavná kontrolórka mestskej časti upozornila, že pri obecných bytoch za posledné roky Dúbravka išla proti pravidlám, až v 80 percentách prípadov úspešní kandidáti podmienky nespĺň
ali. Pridelili napríklad jednoizbový byt bratovi personálnej a mzdovej šéfky dúbravského úradu a trojizbový zas vedúcemu stavebného úradu v susednej Karlovej Vsi, keď ho spomedzi piatich uchádzačov vybral priamo starosta Sandtner.
Problém si všimli aj v rámci projektu Hodnotenie samosprávnych opatrení, ktorý robí Centrum pre hospodársky rozvoj.
Dušan Sloboda, analytik z Konzervatívneho inštitútu M.R. Štefánika v Bratislave, hovorí, že ak už samospráva vlastní byty, mala by o ich prideľovaní do prenájmu či vlastníctva rozhodovať podľa jasných a vopred stanovených pravidiel a kritérií, ktoré by nemali dovoľovať akékoľvek zasahovanie úradníkov či činovníkov samosprávy do výberu. V Dúbravke byty prideľovala komisia, niektoré však priamo starosta.
Kryt aj múzeum
Nové v tomto volebnom období je Dúbravské múzeum, ktoré mestská časť otvorila. Aktivisti z občianskeho združenia Bunkre zas odkopali v lese Dúbravskej hlavice kavernu, čiže delostrelecký úkryt z prvej svetovej vojny a sprístupnili ho ľuďom.
Z minulosti Dúbravka zdedila aj problém prístupovej cesty Harmincova. Sandtner rozšírenie sľuboval dokonca už v predvolebnom programe v roku 2006.
Dedičstvom je aj zdevastovaná budova niekdajšej pošty v centre Dúbravky, ktorá už roky chátra. Dokedy bude nevedno.
V novembrových voľbách sa budú ľudia rozhodovať medzi dvomi kandidátmi, buď dajú možnosť pokračovať súčasnému starostovi alebo zvolia zmenu. Proti Sandtnerovi sa postaví Martin Zaťovič, učiteľ na dúbravskom gymnáziu Bilikova. Zaťovič je mestským aj župným poslancom za SDKÚ, v novembrových komunálnych voľbách bude kandidátom celej stredopravej koalície - SDKÚ, KDH, SaS, SIEŤ, NOVA, MOST-HÍD, OKS a EDS.
Prečítaj si anketu s kandidátmi na starostu - tu
Dúbravská električková trať po dažďoch.
FOTO - DAMIÁN DODOK