V plavárni na Pasienkoch sa uskutočnilo záverečné šieste kolo Európskeho pohára v plutvovom plávaní. Organizátorom z KŠP Žralok Bratislava a Zväzu potápačov Slovenska sa prihlásilo 219 pretekárov z 13 krajín. Súťažilo sa v troch vekových kategóriách ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Pre plutvové plávanie je charakteristická veľká laminátová monoplutva, do ktorej sa vkladajú obe nohy. Tento šport je riadnou súčasťou Svetových hier v neolympijských športoch a niektoré z disciplín by mali byť už onedlho súčasťou plaveckých súťaží na olympijských hrách. FOTO – AUTOR
V plavárni na Pasienkoch sa uskutočnilo záverečné šieste kolo Európskeho pohára v plutvovom plávaní. Organizátorom z KŠP Žralok Bratislava a Zväzu potápačov Slovenska sa prihlásilo 219 pretekárov z 13 krajín. Súťažilo sa v troch vekových kategóriách – dospelí (nad 18 rokov), juniori 16- a 17-roční a juniori 14- a 15-roční.
„Je to súťaž klubov, do ktorej sa zaratúvajú tri najlepšie výsledky klubu v jednotlivých dieloch Európskeho pohára. Na základe zaplávaných časov sa udeľujú pretekárom body, ktoré rozhodujú o konečnom umiestnení klubu,“ povedala nám Helena Studeníková, predsedkyňa KŠP Žralok Bratislava.
Plutvové plávanie zastrešuje na Slovensku Zväz potápačov, ktorý je členom Medzinárodnej organizácie činností pod vodou. Tú v roku 1959 v Monaku založil J. Y. Cousteau. Okrem medziklubových súťaží sa plutvoví plavci pravidelne stretávajú na majstrovstvách Slovenska, samozrejmosťou sú majstrovstvá Európy a sveta. Slovensko sa zúčastnilo aj Svetových hier v japonskej Akite. Niektoré z disciplín by mali byť už onedlho súčasťou plaveckých súťaží na olympijských hrách.
Základom plutvového plávania je laminátová monoplutva, do ktorej sa vkladajú obe nohy. Plavec sa pohybuje vpred podobným štýlom ako pri motýliku (napodobňuje vlnenie delfína), no nepoužíva ruky. Tie sú vystreté pred hlavou. Rozlišujeme dve hlavné kategórie disciplín – podvodné a hladinové. Medzi podvodné patrí 50 metrov na jeden nádych a 100, 400 a 800 metrov s dýchacím prístrojom. Hladinové disciplíny sa plávajú s dýchacou trubicou na vzdialenosti od 100 do 800 metrov. Jedna časť tela alebo výstroje musí byť vždy nad hladinou. V Bratislave fungujú dva kluby. KŠP Žralok Bratislava, ktorý pôsobí v Iuvente a Neptún, ktorý má svoj domovský stan v plavárni na SOU obchodnom Na Pántoch 9. „Nezdá sa to, ale aj na tento šport sa treba špecializovať. Najlepšie je, ak sa deti naučia najprv plávať a od desiatich rokov sa venujú len plutvovému plávaniu,“ dodala Helena Studeníková.