Aj keď stretávate pokašliavajúcich či smrkajúcich ľudí, chrípkových ochorení výraznejšie nepribudlo. Na Slovensku sa v uplynulom týždni chorobnosť dokonca znížila o 3,5 percenta. „V Bratislavskom kraji sa v minulom týždni pri porovnaní s predchádzajúcim chorobnosť mierne zvýšila. Stúpla o 10 percent. Nie je to však alarmujúce číslo. O chrípkovej epidémii svedčí až 100-násobný a vyšší vzostup ochorení oproti predchádzajúcemu týždňu,“ povedala MUDr. Silvia Sventeková, zo štátneho fakultného zdravotného ústavu Bratislavy. Dodala, že v tomto čase už čakali vyššie čísla.
„Ťažko to viazať na počasie. Skôr by som povedala, že ľudia už vedia, ako sa pred ochorením brániť. Sú už na dosť vysokom stupni zdravotnej uvedomelosti, vedia, čo majú robiť. Buď sa dali zaočkovať, alebo sa aspoň snažia ochoreniu predísť správnou výživou, osobnou hygienou, otužovaním a dostatočným oddychom. Porušujú len to, že v začiatkoch ochorenia, keď hrozí najvyššie riziko jeho prenosu, neprestávajú chodiť do kolektívu, čím sa infekcia šíri.“
V uplynulom týždni bolo najviac ochorení na chrípku a chrípke podobné ochorenia v piatom bratislavskom okrese (Peržalka, Čunovo, Jarovce, Rusovce), kde na 100-tisíc obyvateľov pripadlo 505 chorých, a najmenej v prvom okrese (Staré Mesto) – 157 chorých na 100-tisíc obyvateľov. Najvyšší vzostup – o viac ako 73 percent zaznamenali u detí predškolského veku.
O štvrtinu pribudlo chorých aj v kategórii 6- až 14-ročných a o 7 percent u ľudí starších ako 60 rokov. Starší žiaci a ľudia do 59 rokov sa chrípke úspešne bránili, chorobnosť u nich oproti minulému týždňu dokonca poklesla o takmer 5 percent.
Takmer desať percent z tých, ktorí ochoreli, malo komplikácie. Najčastejšie išlo o zápal pľúc a priedušiek a zažívací trakt (zvracanie, častejšia hnačkovitá stolica počas dvoch dní a vysoké teploty).
JANA MARTINKOVÁ