Výmena pozemkov bola podľa aktivistov nevýhodná. U poslancov prešla na siedmy pokus.
DÚBRAVKA. Namiesto päťdesiatky bytov v centre hlavného mesta, postavia stovku bytov a apartmánov v bratislavskej Dúbravke na ulici Pod záhradami.
Firma Strabag-Zipp plánuje projekt na pozemkoch, ktoré zamenila s hlavným mestom. Mestu odovzdala plochu niekdajšieho parčíku Belopotockého pri rozhlasovej pyramíde a získala väčšie pozemky v Dúbravke a aj menšie v Starom Meste na Drotárskej ceste.
Vývoj kauzy
- 2004 – pozemok Belopotockého kúpila firma ZIPP, platil vtedy starý územný plán, ktorý tu určoval občiansku vybavenosť;
- 2008 – výrub stopla polícia;
- 2009 – dokončenie výrubu;
- 2010 – súd stopol výstavbu;
- 2013 - snaha o výmenu pozemkov, v Dúbravke prešla na siedmy pokus.
- 2014 – zmluva o zámene podpísaná, pozemky vymenené – bezodplatná zámenu pozemkov na ulici Pod záhradami (11 401 m2) a na Drotárskej ceste(2 699 m2) vo vlastníctve mesta za pozemky pod parčíkom na Belopotockého (3 413 m2) – vlastník Zipp.
Projekt, ktorý má stáť v Dúbravke
Zdvojnásobenie priestorov na bývanie vysvetľuje developer novým projektom pre Dúbravku, argumentuje, že v Starom Meste zas chceli tridsať kancelárií, ktoré v Dúbravke neplánujú.
„Vždy prihliadame na možnosti daného územia a konkrétnej lokality v súlade s územným plánom,“ hovorí Peter Černík, konateľ Strabag-Zipp Development.
„Investičný zámer v Starom Meste odzrkadľoval možnosti a dopyt kupujúcich vo vyšších cenových reláciách ako aj vo väčších výmerách bytov a nebytových priestorov, aj z uvedených dôvodov bol počet bytov na Belopotockého menší.“
K zámeru výstavby Polyfunkčného bytového domu Pod záhradami sa dá v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie, takzvaná EIA, vyjadriť do 26. septembra, pozrieť sa dá na internete aj v budove magistrátu.
Obyvatelia Dúbravky protestujú, proti zastavaniu zelenej plochy v centre mestskej časti bojujú petíciou a aj na prokuratúre.
Developer sa roky snažil postaviť dom v parčíku na Belopotockého. Aj tu výstavbu brzdili protesty ľudí. Získal však územné rozhodnutie a v roku 2009 vyrúbali v parku 90 stromov zo 124. Začali aj so stavbou, no práce stopol krajský súd.
Byty, apartmány, kancelárie
V Dúbravke chce Strabag-Zipp postaviť šesťpodlažný objekt s dvoma ustupujúcimi podlažiami so 60 bytmi a 43 apartmánmi a piatimi priestormi pre polyfunkciu.
„V objekte plánujeme zriadiť napríklad reštauráciu, fitness, kancelárie a iné obchody a služby, ktoré nebudú narúšať komfort bývania v tejto mestskej časti,“ sľubuje Černík.
Autá by mali parkovať v dvojpodlažnej podzemnej garáži a na vonkajšom parkovisku Výstavbu chcú spustiť už na budúci rok. Termín však podľa Černíka závisí od priebehu územného a stavebného konania.
Aktivisti: Nevýhodná zámena
Proti výstavbe sa postavili miestni, na zelenej ploche v centre Dúbravky chcú park a nie bytovku. Petíciu podpísalo viac než 3300 ľudí. Občianske združenie za vytvorenie parku Pod záhradami, ktoré bojovalo proti zámene pozemkov, zbiera nielen podpisy pod petíciu alebo podalo aj podnet na prokuratúru.
Hovorí o nezákonnosti uznesenia mestského zastupiteľstva o zámene pozemkov.
„Nezákonnosť spočíva podľa nášho názoru v tom, že zámena je z pohľadu mesta nevýhodná, a to ako z hospodárskeho hľadiska, tak aj z vecného hľadiska,“ hovorí za občianske združenie Lucia Toperczerová.
Záchrana parčíku Belopotockého sa dala podľa združenia dosiahnuť aj inými a pre mesto menej nákladnými spôsobmi.
Združenie sa obrátilo na okresnú prokuratúru, tá postúpila spis na Krajskú, ktorá podnet odložila. Aktivisti teraz ešte podali opakovaný podnet na generálnu prokuratúru.
Sviatky-nesviatky
O zámene pozemkov ako o nezákonnom kšefte píše na blogu aj Tomáš Janoušek. Okrem podľa neho nehospodárnej zámeny hovorí aj o veľkonočných termínoch, kedy mesto a developer podpisovali zámennú zmluvu a bleskovom prevode vlastníctva pozemkov.
Pripomína tiež, že primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) na list a výzvu aktivistov o podľa nich nevýhodnej transakcii výmeny pozemkov, neodpovedal.
Termíny podpisu zmluvy Černík komentoval tým, že spoločnosť Strabag-Zipp s mestom, mestskou časťou a občianskou iniciatívou viedla niekoľkomesačné rokovania, ktorých výsledkom bola, po niekoľkoročných sporoch o pozemok Belopotockého, trojstranná dohoda, premietnutá do zámennej zmluvy.
„Všetky zmluvy ako aj termín sú verejnosti dostupné.“
Park či parky
Zámenu pozemkov navrhol mestu developer. Argumentoval pri tom tým, že mesto za jeden pozemok môže mesto získať dva parky. Prvý na pozemku Belopotockého, ktorý bol kedysi parkom, obnoviť ho však nemá stavebník, ale Staré Mesto a druhý v Dúbravke.
Takmer polovicu pozemku, kde chce Strabag-Zipp stavať, má premeniť na park. „V zmysle zámennej zmluvy odovzdáme mestu park s výmerou minimálne päťtisíc metrov štvorcových,“ hovorí Černík.
Dodáva, že pri vypracovaní štúdie na park spolupracujú s renomovanými architektmi a aj záhradnou architektkou. „Pre tento účel bola zriadená aj komisia, zložená so zástupcov mesta, mestskej časti, investora ako aj občianskej iniciatívy.“
Dúbravčania podľa Černíka o zeleň ktorá, ako pripomína developer dnes nie je parkom ani udržiavanou plochou, neprídu.
„Počet stromov a množstvo zelene sa v danom území výstavbou parku zvýši, nakoľko časť stromov bude zachovaná a časť presadená a zvyšný nahradená novou výsadbou, bude taktiež doplnená o nové prvky ako lavičky, ihrisko, oddychové zóny.“
Výmenu pozemkov odsúhlasili pred mestskými najskôr dúbravskí poslanci. Zámenu odhlasovali však až na siedmy pokus. Toľkokrát sa rokovací bod vracal na zasadnutie, poslanci postupne zmenili názor.
Projekt podporoval aj miestny starosta Ján Sandtner (nezávislý). „Priznám sa vám, že ja zásadne som za to, lebo to je ekonomicky veľmi, veľmi výhodné.“
Za pozemky, kde bude developer stavať, dostala Dúbravka od mesta , menší pozemok na konci mestskej časti, staré kino a budovu niekdajších jaslí. V nových bytoch má bývať viac než tristo ľudí.
Miesto výstavby v Dúbravke dnes.
Plánovaná výstavba na ulici Pod záhradami v Dúbravke.
VIZUALIZÁCIA - ZIPP