BRATISLAVA. Ochrancovia prírody, obyvatelia bojujúci proti výstavbe vo svojej mestskej časti či nadšenci obnovujúci historické pamiatky.
Viacerí občianski aktivisti skúšajú tento rok prejsť od petícií a protestov do mestského zastupiteľstva.
„V politike som si uvedomila, že to je v podstate to isté. Je to vlastne aktivizmus s lepšími podmienkami,“ hovorí ochranárka a dizajnérka Elena Pätoprstá, ktorá je miestnou poslankyňou v Petržalke. Teraz chce byť aj mestskou poslankyňou, podporuje ju Zmena zdola.
Hovorí, že ako poslankyňa má napríklad prístup k dokumentom, ktoré by si inak musela vyžiadať, alebo môže na zasadnutia komisií zavolať odborníkov. Pätoprstá je aktívna napríklad v boji proti výstavbe štvorprúdovej cesty popri Chorvátskom ramene.
Pred štyrmi rokmi sa do mestského zastupiteľstva dostalo iba pár nezávislých kandidátov, zväčša nešlo o typických aktivistov. Teraz môžu mať väčšiu šancu aj vďaka tomu, že viacerí to skúšajú cez strany.
Kto je väčší aktivista
Kandidujú aj dvaja mladí aktivisti, ktorí sa už pre voľby stihli pochytiť.
Primátorom aj mestským poslancom chce byť Miroslav Dragún z občianskeho združenia Nie ropovodu. Hovorí, že prezentácie aktivít k ropovodu teraz presunie na kolegov, aby to nevyzeralo, že sa na téme priživuje.
Zároveň sa však pustil do konkurenta Olivera Kríža, mestského poslanca. Na blogoch ho kritizuje, že svoje občianske združenie Mladá Petržalka premenil na politickú stranu a tvrdí, že aktivizmus zneužíva na politiku.
„Nezávislí kandidáti, tak ako sme doteraz vždy kandidovali, to majú omnoho ťažšie. Preto sme sa rozhodli skôr z technických dôvodov, že založíme politický subjekt, aby sa nám ľahšie kandidovalo a aby naši kandidáti boli ľahšie identifikovateľní,“ dôvodí založenie strany Kríž.