Stavebníci objektu Domino obviňujú obyvateľov Jasovskej z ovplyvňovania kandidátov pred komunálnymi voľbami. Ich podujatia označili za nátlakové a nekorektné.
BRATISLAVA. Obyvatelia z Jasovskej ulice v bratislavskej Petržalke, ktorým má pred bytovkou vyrásť stavba Domino, sa pred komunálnymi voľbami snažia ovplyvniť kandidátov na primátora či starostu.
Takto dnes reagovali stavebníci objektu, firma Subcentro, na sobotňajšiu diskusiu obyvateľov s potenciálnymi hlavami samospráv.
Konatelia si myslia, že Petržalčania tému zneužívajú a akcie obyvateľov označili za nátlakové a nekorektné.
Pre petržalskú stavbu Domino sú ochotní ísť na súd do ŠtrasburguČítajte
Odvolanie vlastníkov
"Napriek tomu, že sa nespokojní obyvatelia v zákonnej lehote vyjadrili k stavebnému povoleniu i k procesu dodatočnej legalizácie stavby a podali proti nemu námietky, snažia sa zneužiť tému aj na ovplyvňovanie kandidátov pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami," myslia si konatelia spoločnosti.
Už niekoľko týždňov sa podľa ich slov zástupcovia vlastníkov bytov na Jasovskej ulici 2 až 12 pokúšajú nepriamo zasiahnuť do odvolacieho konania na okresnom úrade. Chcú vraj "zmariť vykonateľnosť rozhodnutia stavebného úradu o dodatočnej legalizácii stavby."
Po tom, čo petržalský stavebný úrad Domino v júni dodatočne povolil, vyše dvesto vlastníkov bytov a nebytových priestorov na Jasovskej ulici podalo odvolanie.
Objekt na Jasovskej ulici má byť totiž posunutý asi o dva metre bližšie k fasáde vedľajšieho bytového domu, ako je v územnom rozhodnutí.
To podľa svetlotechnického posudku, ktorý majú obyvatelia, spôsobí, že sedempodlažný objekt vedľajšiu bytovku zatieni a 11 bytov nebude mať dostatok svetla.
Menej svetla ako povoľuje norma
"Norma je minimálne 1,5 hodiny denne a tieto byty budú mať 42 minút," podotýka jedna z obyvateliek bytového domu na Jasovskej ulici Žofia Hargašová.
Obyvatelia pripomínajú, že tak dôjde k porušeniu ochrany zdravia ľudí a životného prostredia, k zníženiu kvality užívania bytov i k znižovaniu ceny nehnuteľností.
"Naše odvolanie voči dodatočnému povoleniu stavby je na okresnom úrade a bude o ňom rozhodovať osoba, ktorá vydávala pôvodné stavebné povolenie. Nerobíme si teda veľké nádeje a predpokladáme, že stavbu povolí," vraví Hargašová.
Ak sa rozhodne v ich neprospech, chcú sa svojich práv dožadovať na súdoch a dotiahnuť to až na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.
"Nevzdáme sa svojich práv, pri tejto stavbe boli porušené všetky predpisy. Vyčítali sme im na 12 stranách 13 porušení stavebného zákona. Prijmeme teda jedine odstránenie stavby, dúfam, že to bude precedens," zdôraznila Hargašová.
Petržalský stavebný úrad zastavil práce na Domine ešte v zime. Vlani totiž na základe štátneho stavebného dohľadu zistil, že firmy Subcentro a Aquaterm stavajú objekt v rozpore so stavebným povolením.
Dodatočné povolenie
Stavebníci potom podali žiadosť o vydanie dodatočného povolenia. "Stavebný úrad zistil, že dokončením stavby nie sú ohrozené záujmy chránené stavebným zákonom, predpismi vydanými na jeho uskutočnenie a osobitnými predpismi," uvádza mestská časť vo zverejnenom odôvodnení.
Stavebný úrad vraj v priebehu konania o dodatočnom povolení nezistil dôvody, ktoré by bránili vydaniu dodatočného povolenia.
Podľa konateľov Subcentro sú dnes námietky ľudí neopodstatnené. Odvolávajú sa na to, že petržalský stavebný úrad objekt dodatočne povolil. "Stavba spĺňa zákonom stanovené podmienky a nič nebráni v jej dokončení," tvrdia konatelia.
"Stavebný úrad preskúmal stanoviská dotknutých orgánov štátnej správy, najmä svetlotechnické pomery, ktoré spochybňovali niekoľkí nespokojní obyvatelia. Regionálny úrad verejného zdravotníctva dospel k záveru, že sú splnené všetky príslušné normy, takže nedôjde k obmedzeniu obyvateľov existujúcej bytovky," odkazujú konatelia Subcentra.