BRATISLAVA. Pamätný Deň obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý bude v utorok 9. septembra, pripomína odkaz prenasledovaných občanov vojnového slovenského štátu - Židov a Rómov.
Podľa splnomocnenca vlády pre rómske komunity Petra Polláka boli práve Židia a Rómovia pre svoj pôvod považovaní za menejcenných, a tak ich deportovali do vyhladzovacích koncentračných táborov.
"Odkazom týchto obetí je nepripustiť, aby sa do vzťahov medzi príslušníkmi väčšinovej spoločnosti, Židov, Rómov, homosexuálov a príslušníkov iných menšín dostalo násilie, nevraživosť a nenávisť," poznamenal.
Vzdajú hold obetiam
Podľa jeho slov je najmä na osobnostiach, ktoré ovplyvňujú verejnú mienku, aby vážili slová, nehanobili verejne ľudí pre ich rasový, národnostný a etnický pôvod a nezneužívali ich na svoju popularitu.
"Hanobiace a nenávistné prejavy sú začiatkom sociálneho vylúčenia, ktoré počas druhej svetovej vojny stálo životy viac ako 300-tisíc Rómov," uviedol. Pollákov úrad podporuje aktivity, ktoré majú spájať Rómov a majoritu a do budúcna obmedziť extrémistické a nenávistné prejavy.
"Podporujem projekty, ktoré sú zmysluplné a efektívne, a to najmä pre našu spoločnú budúcnosť a spolunažívanie bez strachu a nenávisti na jednej či na druhej strane," uzavrel rómsky splnomocnenec.
Pri príležitosti pamätného dňa bude v utorok o 15:30 pietna spomienka v Bratislave na Rybnom námestí pri Pamätníku obetí holokaustu.
Na spomienke sa zúčastní prezident Andrej Kiska i veľvyslanci viacerých krajín, ktorí kladením vencov vzdajú hold všetkým obetiam.
Záštitu nad podujatím prevzal predseda vlády Robert Fico, ktorý vystúpi s príhovorom. Okrem neho sa zúčastneným prihovorí generálny biskup evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku a predseda Ekumenickej rady cirkví v SR Miloš Klátik, predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike Igor Rintel a modlitbu prednesie bratislavský rabín Baruch Myers.
O 18:00 si obete pripomenú v rámci podujatia Kniha mŕtvych aj slovenské osobnosti ako Iveta Radičová, Pavol Traubner či Michal Hvorecký. V Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava budú čítať mená obetí.
Pamätník na mieste synagógy
Pamätník holokaustu na bratislavskom Rybnom námestí má názov Opustený dom pod Dávidovou hviezdou. Je symbolom násilných deportácií Židov do koncentračných táborov a zbúrania celej bratislavskej židovskej štvrte.
Na mieste pamätníka stála v minulosti neologická synagóga, pamätník symbolizuje opustenosť domovov, do ktorých sa nikdy nevrátili Židia vyvraždení v koncentračných táboroch, informovala Stanislava Šikulová z Múzea židovskej kultúry v Bratislave.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili 31. októbra 2001 zákon, ktorým stanovili 9. september ako spomienku na obete holokaustu a výzvu k zápasu proti všetkým prejavom rasizmu, neznášanlivosti, xenofóbie a akejkoľvek forme útlaku a diskriminácie.
Transport prvých tisíc židovských žien vypravili 25. marca 1942 z Popradu, posledný transport vyviezol celé rodiny 20. októbra v tom istom roku.
Slovenská vláda za deportáciu každého Žida zaplatila 500 ríšskych mariek, ako to požadovalo Nemecko.
Päťdesiatsedem transportov smerovalo do oblasti Lublinu a do Osvienčimu, do koncentračných táborov vyviezli 58-tisíc Židov, z ktorých prežilo len niekoľko sto. Druhá vlna deportácií od jesene 1944 zasiahla približne 13-tisíc ľudí.