SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Pád lietadla na Zlatých pieskoch bol dlho utajovaný, dnes ho pripomína pamätník

Obetiam najtragickejšej leteckej nehody v bývalom Československu odhalili na Zlatých pieskoch pamätník.

Pamätník na mieste nehody. Na snímke je dobrovoľná zdravotníčka Valéria Gažíková, ktorá pomáhala so záchrannými prácami.Pamätník na mieste nehody. Na snímke je dobrovoľná zdravotníčka Valéria Gažíková, ktorá pomáhala so záchrannými prácami. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Nehoda lietadla IL-18B OK-NAB, let ČSA 001, na bratislavských Zlatých pieskoch patrí medzi najtragickejšie letecké katastrofy v bývalom Československu. Vyžiadala si 76 obetí, ktorým po 38 rokoch v auguste odhalili pamätník.

Jeho výstavbu inicioval Rudolf Roller z občianskeho združenia Historická spoločnosť Ivanky. Inšpirovalo ho zahraničie, kde videl ako si tunajší ľudia vedia uctiť svojich mŕtvych blízkych.

"V Austrálii bola lavička v parku venovaná niekomu na pamiatku a my na Slovensku nevieme ani po 38 rokoch postaviť pamätník 76 obetiam. Nedalo mi to a pustil som sa do toho," povedal pre TASR Roller.

Spomína si aj na osudný deň v roku 1976. Bol vtedy čerstvý absolvent a išiel si do Bratislavy hľadať prácu. Z autobusu videl, ako trup Iľjušina vyčnieva z hladiny jazera. "Bolo mi jasné, že sa stalo obrovské nešťastie," skonštatoval.

Videli lietadlo miznúť pod hladinu

Na slávnostnom odhalení pamätníka v auguste sa zúčastnili aj iní očití svedkovia či záchranári, ktorí zasahovali na mieste tragédie. Vtedajší zamestnanec letiska Ján Jendrol videl letieť stroj Československých aerolínií medzi poslednými. Lietadlo mu preletelo nad hlavou a stratilo sa za stromami. Zobral preto bicykel a ponáhľal sa na miesto nehody.

"Do poslednej chvíle som dúfal, že sa pilotom podarilo pristáť v kukuričnom poli. Po chvíli som však videl, že niečo pláva na hladine jazera. Českí turisti nám požičali svoju loďku a išli sme zachraňovať živých. Tí, čo vysekali dieru do lietadla a aj vďaka nim sa podarilo zachrániť troch cestujúcich, boli leteckí mechanici Jaroslav Gaisler a Tibor Čech," uviedol pre TASR Jendrol.

Na záchranných prácach sa zúčastnila aj Valéria Gažíková. V tom čase bola členkou dobrovoľných záchranárov. Spolu s ostatnými prišla pomáhať zraneným. "My sme tam boli dovtedy, kým sa lietadlo úplne nepotopilo. Potom k nám prišiel doktor Líška z Červeného kríža a povedal, že títo ľudia už nebudú potrebovať prvú pomoc, ale len poslednú. Pozerať sa, ako mizne lietadlo pod hladinu, bolo hrozné," opísala pre TASR Gažíková.

Prežili len traja

Na tragédiu dodnes nezabudla ani speváčka 60. rokov Nora Blahová, ktorej pri havárii zahynul manžel. Ten bol profesionálnym letcom, ale v ten deň len cestoval domov.

"Volal mi vyšetrovateľ a pýtal sa ma, kde je môj manžel. Veľmi som sa zľakla, volala som svojmu bratovi, aby ma zaviezol na letisko. Tam nám nechceli nič povedať, len to, že prežili traja. Keď sme navštívili aj tretiu nemocnicu, úplne som sa zrútila, lebo som svojho manžela nenašla. Do poslednej chvíle som dúfala, že žije," dodala pre TASR Blahová.

Lietadlo Československých aerolínií smerovalo 28. júla 1976 z Prahy do Bratislavy. Niekoľko kilometrov od hlavného mesta Slovenska boli zaznamenané prvé odchýlky od normálnej trajektórie letu a bežných leteckých postupov. Hoci sa posádka pripravovala na pristátie na bratislavskom letisku, nepodarilo sa jej to.

Pre technické problémy, sériu nedorozumení a zlé rozhodnutia pilotov lietadlo tesne minulo riadiacu vežu, preletelo areálom letiska a v prudkom náklone vpravo sa zrútilo do jazera Zlaté piesky. Na palube sa v tom čase malo spolu s posádkou nachádzať 79 osôb. Prežiť sa podarilo len trom cestujúcim.

Najväčšie letecké nešťastia v 21. storočí vo svete

Pozrite si výberovú chronológiu najväčších leteckých nešťastí v 21. storočí vo svete.

30. januára 2000 - Pobrežie Slonoviny - Dopravný Airbus A-310 spoločnosti Kenya Airways sa so 179 osobami na palube zrútil do Atlantického oceánu pri brehoch Pobrežia Slonoviny. Záchranárom sa podarilo vyloviť z mora osem živých osôb.

25. júla 2000 - Francúzsko - Nadzvukové lietadlo Concorde spoločnosti Air France sa zrútilo neďaleko Paríža. Pri havárii zahynulo 113 ľudí, z toho 97 Nemcov. Zahynulo všetkých 109 ľudí na palube lietadla a štyri osoby na zemi. Letecké nešťastie pri Paríži prakticky znamenalo koniec prevádzkovania nadzvukových lietadiel Concorde.

11. septembra 2001 - USA - Teroristi uniesli štyri lietadlá amerických leteckých spoločností American Airlines a United Airlines. Prvé dva stroje zničili Svetové obchodné centrum v New Yorku, tretí narazil do Pentagónu vo Washingtone. Štvrté lietadlo sa zrútilo neďaleko Pittsburghu. V lietadlách zahynulo 265 ľudí a ďalších približne 3000 osôb zomrelo v troskách budov.

12. novembra 2001 - USA - Airbus A-300 spoločnosti American Airlines s 260 ľuďmi na palube, letiaci z New Yorku do Dominikánskej republiky, sa po štarte zrútil v newyorskej rezidenčnej štvrti Rockaway Beach. Pri havárii zahynulo ďalších päť ľudí na zemi.

25. mája 2002 - Hongkong - Boeing 747-200 taiwanskej spoločnosti China Airlines s 225 osobami na palube spadol do mora pri lete z Taiwanu do Hongkongu.

19. februára 2003 - Irán - Pri havárii vojenského lietadla, ku ktorej došlo na juhovýchode Iránu, zahynulo 276 osôb. Všetky obete boli príslušníkmi iránskych elitných Revolučných gárd. K havárii stroja typu Antonov došlo v hornatej oblasti neďaleko mesta Šahdád, asi 80 kilometrov od cieľa cesty, mesta Kermán.

8. mája 2003 - KDR - Desiatky vojakov s manželkami a deťmi zahynuli po tom, ako sa otvorila zadná rampa lietadla nad juhovýchodom Konžskej demokratickej republiky. Uviedol to jeden z pasažierov, ktorý nehodu prežil. V lietadle sa nachádzalo asi 200 ľudí. Rampa sa rozletela, keď stroj letel vo výške vyše 3000 metrov. Nešťastie, ku ktorému došlo v polovici cesty v oblasti mesta Kasaj, prežilo asi 40 pasažierov.

14. augusta 2005 - Grécko - V blízkosti gréckej metropoly Atény sa zrútilo lietadlo cyperskej charterovej spoločnosti. K nehode došlo neďaleko mestečka Oropos. Boeing 737-300 spoločnosti Helios Airways bol na ceste z cyperskej Larnaky do Prahy. Leteckú katastrofu neprežil ani jeden zo 121 pasažierov a členov posádky.

16. augusta 2005 - Venezuela - Na pomedzí Venezuely a Kolumbie sa zrútilo lietadlo spoločnosti West Caribbean. Havária s vyžiadala životy všetkých 152 cestujúcich a ôsmich členov posádky.

5. septembra 2005 - Indonézia - Vyše 160 ľudí zahynulo pri páde dopravného lietadla do husto obývanej štvrte tretieho najväčšieho indonézskeho mesta Medan. Lietadlo Boeing 737-200 spoločnosti Mandala Airlines, smerujúce do Jakarty, sa zrútilo po štarte na rušnú ulicu a rad domov len 500 metrov od letiska.

22. augusta 2006 - Ukrajina - Pri neúspešnom núdzovom pristátí pri meste Doneck na východe Ukrajiny havarovalo lietadlo Tupolev TU-154 so 170 ľuďmi na palube. Haváriu nikto neprežil. Medzi obeťami bolo aj 39 detí.

17. júla 2007 - Brazília - Dopravné lietadlo Airbus A320 počas pristávania v Sao Paule zišlo z pristávacej dráhy a vrazilo do čerpacej stanice. Po nehode stroj zachvátil požiar a nikto zo 176 ľudí na palube neprežil. Na zemi pri tejto tragédii zahynulo ďalších 23 ľudí.

20. augusta 2008 - Španielsko - Lietadlo typu MD-82 spoločnosti Spanair so 166 pasažiermi a šesťčlennou posádkou, smerujúce na Kanárske ostrovy, havarovalo pri štarte na madridskom letisku. Pri nehode zahynulo 154 ľudí.

20. mája 2009 - Indonézia - Vojenské lietadlo sa zrútilo na obytné domy v provincii Východná Jáva. O život prišlo 101 osôb, ďalších 15 utrpelo zranenia. Stroj po dopade začal horieť. Na palube stroja Hercules C-130 sa nachádzalo 98 cestujúcich a 11 členov posádky. Lietadlo prevážalo z Jakarty na vojenskú základňu vojakov a ich rodiny, vrátane desiatich detí.

1. júna 2009 - Brazília - Airbus A330-200 spoločnosti Air France s 228 ľuďmi na palube, vrátane troch občanov SR, havaroval nad Atlantikom. Do 26. júna 2009, keď bolo odvolané pátranie po obetiach, bolo objavených 51 mŕtvol a 600 kusov z vraku.

30. júna 2009 - Jemen - Dopravné lietadlo jemenských aerolínií sa zrútilo do Indického oceánu pri Komorských ostrovoch. Na palube bolo 153 ľudí, z toho 142 pasažierov a 11 členov posádky. Stroj letu IY 628 odštartoval z jemenského hlavného mesta Saná a zrútil sa za zlého počasia 15 minút pred pristátím na komorskom letisku Moroni. Z havarovaného lietadla A310-300 sa podarilo zachrániť iba 14-ročné francúzske dievča komorského pôvodu.

15. júla 2009 - Irán - Dopravné lietadlo iránskych aerolínií sa zrútilo v severozápadnom Iráne. Zahynulo 169 ľudí, z toho 16 členov posádky. Stroj spoločnosti Caspian Airlines smeroval z Teheránu do arménskeho hlavného mesta Jerevan.

10. apríla 2010 - Poľsko - Pri páde poľského prezidentského špeciálu neďaleko západoruského Smolenska zahynulo 96 ľudí. Na palube sa nachádzal prezident Lech Kaczynski a manželka, ako aj mnoho ďalších významných poľských predstaviteľov.

12. mája 2010 - Líbya - Pri havárii Airbusu 330 letiaceho z Juhoafrickej republiky, ku ktorej došlo pred medzipristátím na medzinárodnom letisku v líbyjskom hlavnom meste Tripolis, zahynulo 103 ľudí. Väčšinu pasažierov tvorili holandskí turisti. Nehodu ako jediný prežil deväťročný holandský chlapec.

22. mája 2010 - India - Boeing 737-800, ktorý odštartoval z Dubaja, zišiel z vlhkej pristávacej dráhy v Mangalúru na juhozápade Indie. Stroj skončil v blízkom lesnatom poraste, rozlomil sa na dve časti a začal horieť. Na palube sa nachádzalo 160 indických cestujúcich a šesť členov posádky. Indickí záchranári objavili v troskách havarovaného lietadla v meste Mangalúru všetkých 158 obetí.

28. júla 2010 - Pakistan - Haváriu pakistanského dopravného lietadla v horách pri hlavnom meste Islamabad neprežil nikto zo 152 ľudí na palube. Airbus A320 sa zrútil do oblasti pohoria Margalla počas pokusu o pristátie v Islamabade, kam smeroval z mesta Karáčí na juhu Pakistanu. Lietadlo patrilo súkromnej leteckej spoločnosti Airblue. Na palube bolo 146 pasažierov, vrátane siedmich detí, a šesť členov posádky. Medzi obeťami boli aj dvaja Američania.

3. júna 2012 - Nigéria - Dopravné lietadlo so 153 osobami na palube sa zrútilo na budovu v husto obývanej štvrti nigérijského Lagosu. K nehode došlo krátko pred pristátím na letisku v hospodárskej metropole krajiny, kam smerovalo z hlavného mesta Abuja. Svedkovia uviedli, že vrazilo do budovy a vybuchlo. Podľa niektorých pred zrážkou zasiahlo elektrické vedenie. Nehoda si vyžiadala životy okolo 200 ľudí - všetkých 153 osôb na palube a najmenej dvoch ľudí na zemi. Išlo o matku zvierajúcu v náručí svoje bábätko.

7. marca 2014 - Malajzia - Lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines s 239 ľuďmi na palube zmizlo dve hodiny po odlete z Kuala Lumpuru do Pekingu. Boeing 777-200 s 227 cestujúcimi a 12 členmi posádky sa podľa predpokladov zrútil do mora. Pátranie sa zameralo na oblasť Indického oceánu juhozápadne od Austrálie. Miesto dopadu lietadla sa s najväčšou pravdepodobnosťou nachádza na dne oceánu - ale zostávajú silné pochybnosti, čo spôsobilo jeho zrútenie. Záhada nešťastia je dodnes neobjasnená.

17. júla 2014 - Ukrajina - Malajzijské dopravné lietadlo typu Boeing-777 smerujúce z holandského Amsterdamu do malajzijského Kuala Lumpuru sa zrútilo na východe Ukrajiny. Spojenie s posádkou lietadla sa prerušilo o 16.20 h miestneho času. Väčšina z 298 ľudí na palube havarovaného lietadla boli občania Holandska. Stroj sa zrútil približne 40 kilometrov od ukrajinsko-ruských hraníc v katastri obce Hrabove; haváriu nikto neprežil. Z analýzy čiernych skriniek malajzijského civilného lietadla vyplýva, že ho zničili úlomky z explodujúcej rakety a zrútilo sa v dôsledku "masívnej prudkej dekompresie".

TASR

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 101
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 976
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 10 636
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 062
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 006
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 334
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 567
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 564
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 549
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 338
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu