
Tri sestry 21. storočia - Zuzana Marošová, Ingrid Timková a Michaela Čobejová. FOTO - JANA NEMČOKOVÁ
Podobne ako u A. P. Čechova, aj v dráme poľského dramatika Janusza Glowackeho sú hrdinkami tri sestry. No pokiaľ tie „z klasiky“ snívali o sťahovaní do Moskvy, ženy z drámy Štvrtá sestra, ktorá vznikla iba v roku 1999, už vo vysnívanom meste žijú. A je iba symptomatické, že najmladšia Táňa (Z. Marošová) sa opäť modlí k „matičke“ - ale teraz prosí vrúcne o víza do Ameriky.
Lebo, aký je život v niekdajšom centre vzdelanosti? Moskovčania si vždy vážili svojich umelcov. Populárny herecký idol je však hlavou mafie. Kosťa (Tomáš Maštalír, alebo Lukáš Latinák) síce písal prácu o shakespearovskom hrdinovi, teraz však dostáva nie vavrínové vence, ale venčeky veštiace smrť. Ako výstrahu, ak do dvadsaťštyri hodín nesplatí dlhy.
Viera (Ingrid Timková) je ešte uvedomelou občiankou plnou ideálov. Má však smolu, zaľúbi sa do poslanca a zrazu môže slová politika porovnávať s činmi. Nie je to dobrá bilancia. No a Kaťa? Okráda o mäso tigra - aby rodina prežila.
Toto je náčrtok východzej pozície drámy o spoločnosti, kde prestala platiť morálka a ceniť sa vzdelanie. Pomenúva to, čo mnohí tušíme. No na rozdiel od prostorekej Táni, to nevieme tak polopatisticky pomenovať, aj keď možno vulgárne, no presne.
Hra, ktorú režíroval Emil Horváth, a ktorá má dnes a zajtra premiéru v Divadle P. O. Hviezdoslava, je realisticky krutá. Tvorcovia si uvedomujú, že ide o kontroverzný text, ktorý možno mnohých aj pobúri. No divadlo má podľa nich nastavovať zrkadlo, aj keď obraz nelichotí. Mimochodom, pôvodne bol na premiéru pozvaný aj autor. Dal však prednosť newyorskej premiére, ktorá koliduje s bratislavskou.
BARBORA DVOŘÁKOVÁ