BRATISLAVA. Letné horúčavy či suchá striedané prívalovými dažďami, aj to sú súčasné problémy Bratislavy. Negatívne dopady zmeny klímy v našom meste by mal znížiť balík "zelených" projektov, na ktorom sa okrem mesta Bratislavy podieľa ešte ďalších osem partnerov.
Projekty za vyše 2,3 milióna eur budú spolufinancované z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu SR. Zmluvu na projekt uzavrelo hlavné mesto s Úradom vlády SR v polovici augusta. Agentúru SITA o projektoch informovala Zuzana Hudeková z Útvaru hlavnej architektky Bratislavy.
V balíku je 11 projektov zameraných na zlepšenie klímy v hlavnom meste. Medzi nimi je napríklad obnova vodných nádrží na Železnej studničke, ktoré slúžia aj ako zásobáreň vody pri lesných požiaroch.
Mesto sa v balíku projektov zameralo aj na zachytávanie zrážkovej vody. Takéto opatrenia autori projektu plánujú napríklad na Námestí slobody, ktoré chcú aj čiastočne obnoviť. Rovnako vodozádržné opatrenia a čiastočnú obnovu plánujú aj na petržalskom Námestí hraničiarov.
Stromy na námestí, zeleň na streche
So zachytávaním dažďovej vody by mohlo pomôcť aj obnovenie mokradí v Prüger-Wallnerovej záhrade v Horskom parku. Medzi projektmi je napríklad aj výsadba stromov na Hlavnom námestí či časti Rožňavskej ulice, ale aj vybudovanie parku na mieste bývalého cyklistického štadióna v Novom Meste.
S ochladzovaním mesta počas letných horúčav by mohli pomôcť aj zelené strechy na budovách. Jedna z nich by mohla pribudnúť na domove seniorov v Lamači, ale napríklad i na jednej z novomestských škôlok na ulici Za kasárňou.
"Uvedené projekty by mali prispieť k zníženiu negatívnych dopadov na zmeny klímy v našom meste, medzi ktoré patria hlavne vlny letných horúčav, letné suchá striedané s prívalovými dažďami a podobne," vysvetlila Hudeková s tým, že negatívne vplyvy na klímu sú detailnejšie popísané v Stratégii adaptácie na nepriaznivé dôsledky klímy na území Bratislavy, o ktorej budú v septembri rokovať bratislavskí mestskí poslanci.
Príprava na zmenu klímy
Na sériu "zelených" projektov mesto požiadalo o príspevok z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, projekty podali ešte vlani v lete. Zmluva s Úradom vlády SR na poskytnutie príspevku bola podpísaná 15. augusta a v Centrálnom registri zmlúv bola zverejnená o tri dni neskôr.
Podľa Hudekovej na realizácii projektov by mohli začať pracovať už tento rok na jeseň. "Je však potrebné dodržať nielen zákonné postupy pri výbere dodávateľov v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní, ale pri niektorých projektoch ešte spracovať aj projektovú dokumentáciu," uviedla. Projekty však chcú dokončiť do konca apríla 2016.
Balík projektov na zlepšenie klímy v meste pod názvom Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy - pilotná aplikácia opatrení v oblasti zadržiavania zrážok v urbanizovanom prostredí má deväť partnerov.
Okrem Bratislavy sa na projekte zúčastňujú aj mestské časti Nové Mesto, Staré Mesto a Petržalka, Mestské lesy, COWI (partner z Nórska), Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ), Bratislavská vodárenská spoločnosť a Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave, vymenovala Hudeková s tým, že projekt zastrešuje Útvar hlavnej architektky Bratislavy.