
Tanečníci na vozíčku z klubu Danube Bratislava prekonali bariéru, ktorá býva často medzi vozičkármi a zdravými ľuďmi. Spojili sa a začali sa venovať integrovanému tancu, ktorý je riadnou paralympijskou disciplínou.
FOTO PRE SME – JOZEF HARANGOZÓ
Na Grand Prix Slovakia v tanečnom športe, ktorá sa uskutočnila počas uplynulého víkendu v hale na Pasienkoch, absolvovali svoju medzinárodnú premiéru aj tanečníci na vozíčku z klubu Danube Bratislava.
„Nápad sa zrodil v hlave dnešného prezidenta Slovenského zväzu tanečného športu na vozíčku Andreja Mičúneka. V spolupráci so školou pre telesne postihnutú mládež na Mokrohájskej sme pred štyrmi rokmi začali túto myšlienku realizovať,“ povedal nám Jaroslav Király, jeden z handicapovaných tanečníkov a zároveň viceprezident Danube Bratislava.
Na Pasienkoch vystúpili páry, zložené zo zdravých i telesne postihnutých tanečníkov na vozíčku. Predstavili sa v štandardných a latinskoamerických tancoch vo formácii viacerých párov, čo je svetovým unikátom. „Začínali sme jednoduchými tancami. Podarilo sa nám zapojiť ľudí s rôznym stupňom postihnutia. Keď sa pridali aj zdraví tanečníci, začali sme pomýšľať na seriózne vystúpenia. Veď integrovaný tanec (zdraví spoločne s telesne postihnutými) je riadnou paralympijskou disciplínou. A práve na paralympiádu by sme sa časom chceli dostať,“ spomína Király.
Integrovaný tanec nie je veľmi rozšírený. Vo svojom repertoári ho zatiaľ nemajú Česi ani Maďari a na Slovensku je Danube Bratislava zatiaľ jediným. Vozičkári doteraz inklinovali viac k plávaniu, stolnému tenisu či tenisu. Tanec bol u nás neprebádanou oblasťou. Ale aj tu sa ľady začínajú hýbať. Vyzerá to tak, že vzniknú ďalšie tri mimobratislavské kluby.
Tradične najväčším problémom telesne postihnutých športovcov je vozíček. Ten na tancovanie sa dováža zo zahraničia a stojí až 100 000 korún.
„Zatiaľ používame vlastné, ale tie nie sú určené na športovanie. Sú natoľko nevhodné, že nám časom môžu zhoršiť diagnózu. Musíme sa čo najskôr pokúsiť zohnať nové,“ dodal Király.
PROKOP SLOVÁČEK