Kvôli filmárom so žigulíkom a favoritom obmedzili dopravu, autobusy nemeškali.
BRATISLAVA. Most SNP v ceste časom preskočil obdobie, keď sa volal Nový most a v nedeľu sa vrátil do júna roku 1992.
Na bratislavskom moste v nedeľu nakrúcali scénu do filmu podľa knihy Červený kapitán od spisovateľa Dominika Dána, jazdili po ňom favorit, žigulík či mercedes, v akom sa v tom čase vozili najmä podnikatelia a mafiáni.
V autách sedeli ženy s peroxidovými trvalými, spolujazdec vo favorite mal vysoko vytiahnuté svetlomodré rifle a do nich zapravenú košeľu.
Herec Marián Geišberg v baloniaku v úlohe detektíva s kolegom, ktorého hrá poľský herec Maciej Stuhr, vyšetrujú vraždu kostolníka. Jeho telo náhodou objavili na cintoríne s klincom v hlave. Dôkazy naznačujú, že ho mučili a zabili ešte príslušníci ŠtB.
Zvažovali aj KrakovAj keď sa knihy Dominika Dána odohrávajú v „našom meste“, odkazy na Bratislavu sú zjavné. „Snažili sme sa vyberať ikonické bratislavské lokácie, príznačné najmä pre obdobie deväťdesiatych rokov,“ vraví Jana Kluková z realizačného tímu filmu. „Zvyšok bude práca pre trikové štúdio,“ dodáva.
„Od začiatku sme chceli centrum deja zasadiť do Bratislavy. Uvažovali sme aj o Krakove,“ vraví Kluková s tým, že k nim boli magistrát a staromestská radnica ústretoví.
Na moste nakrúcali úvodnú scénu filmu. Dvaja detektívi sedeli vo favorite. Auto viezol štáb na prívese s kamerami, cez most urobili viacero okruhov.
Most policajti čiastočne uzatvárali. Na mieste boli aj dispečeri dopravného podniku, MHD na most púšťali a výraznejšie nemeškala.
Pred dvoma týždňami nakrúcal štáb aj v budove krajského policajného riaditeľstva, známej ako „Dva levy“, na Špitálskej. Pri scénach spred vchodu použili aj bratislavskú električku zo začiatku deväťdesiatych rokov.
Obdobie krátko po nežnej revolúcii pripomenie štáb v najbližších dňoch na viacerých miestach najmä bratislavského Starého Mesta. Film sa má do kín dostať na jeseň 2015.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Bývalý policajt DánAutor knižnej predlohy a spoluautor scenára vystupuje pod pseudonymom Dominik Dán, jeho pravá identita nikdy nebola zverejnená.
V anonymných rozhovoroch však priznal, že v minulosti pracoval na polícii a podieľal sa na objasňovaní prípadov, o ktorých píše.
Jeho príbehy čiastočne vychádzajú zo skutočných udalostí. Od roku 2005 mu vyšlo 19 úspešných kníh, patrí medzi najpredávanejších slovenských autorov. Písal aj scenáre k seriálu Kriminálka Staré Mesto.
Režisér filmu Červený kapitán Michal Kollár predtým nakrútil českú komédiu Posledné plavky.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Známe filmy, ktoré sa točili v BratislavePeacemaker (1997)
v Bratislave boli Nicole Kidman a George Clooney;
scény z Viedne sa nakrúcali sa aj na Hviezdoslavovom námestí,
Dóm Sv. Martina poslúžil ako katedrála na Manhattane, kde bola bomba, oblohu digitálne prerobili;
Uprising (2001)
vo filme o židoch za druhej svetovej vojny hral aj David Swimmer (Priatelia);
dej sa odohráva vo varšavskom gete;
v Bratislave sa nakrúcalo 70 dní a filmári použili 6500 komparzistov;
Dragonheart (1996)
fantasy s Dennisom Quaidom;
nakrúcali na Spišskom hrade;
točilo sa aj na Devíne a v ateliéroch Koliby.