BRATISLAVA. Petržalský okrášľovací spolok si dnes pripomenul 95. výročie pripojenia Petržalky k Bratislave a tým aj k Československu.
Na budove TPD na Farského ulici v Petržalke slávnostne osadili pamätnú tabulu venovanú dôstojníkom, ktorí stáli za pripojením Petržalky.
Miesto osadenia tabule vybral podpredseda Petržalského okrášľovacieho spolku Ernest Huska s odôvodnením, že pamätné tabule a zaujímavé informačné stojany majú byť tam, kde chodia ľudia, aby boli na očiach.
Súčasťou sa stala v roku 1919
Petržalka sa stala súčasťou Bratislavy v polovici augusta roku 1919. Po skončení prvej svetovej vojny v roku 1918 pripadla Petržalka ako výsledok rokovania Dohodových mocností Maďarsku.
Stala sa tak z nej pohraničná obec niekde na okraji krajiny a hrozil jej ekonomický úpadok. Najmä nemeckí a rakúski podnikatelia rozmýšľali nad zrušením výroby a odsťahovaním sa.
"Československá diplomacia úspešným vyjednávaním dosiahla, že Petržalka sa stala súčasťou Československa, ale len na papieri," povedal Huska.
Ako dodal, v Maďarsku medzičasom prebehla boľševická revolúcia a polovojenské jednotky Maďarskej republiky odmietali Petržalku opustiť.
Podmínovanie mosta
Naopak, začiatkom leta hrozil ich útok cez most, preto na ňom armáda postavila barikády a palebné postavenia.
"Obsadením Petržalky boli poverení vojaci prvého a druhého pluku Stráže slobody – československého vojenského zboru. Celej akcii velili francúzski dôstojníci, členovia vojenskej misie v ČSR," dodal Huska.
Útok sa uskutočnil podľa Husku 14. augusta v noci, a to na dvoch miestach. V priestore pri dnešnom internáte Lafranconi sa československí vojaci preplavili na pontónovom člne na druhú stranu.
Ďalšia skupina vojakov musela prejsť cez Starý most a zlikvidovať jeho podmínovanie. Ráno 14. augusta 1919 mali československé vojská celé pridelené územie na pravom brehu Dunaja pod kontrolou.