Nové pravidlá upravujú aj spôsob prihlasovania sa do diskusie faktickými poznámkami a definujú pravidlá tajného hlasovania.
BRATISLAVA. Bratislavská radnica chce predísť situácii podobnej tej zo septembra minulého roku, kedy bratislavskí mestskí poslanci najprv materiál stiahli z rokovania a potom ho neskôr na rokovanie opäť vrátili v bode Rôzne.
Pripravili preto zmenu rokovacieho poriadku, podľa ktorej už nebude možné stiahnutý bod na rovnaké rokovanie vrátiť. O zmene rokovacieho poriadku mestského zastupiteľstva poslanci rozhodnú na septembrovom zasadnutí.
Jednou zo zmien je práve to, že materiál, ktorý bol z daného rokovania stiahnutý sa už nemôže v bode Rôzne vrátiť. Takáto situácia sa stala vlani počas dvojdňového septembrového zastupiteľstva. Bratislavskí mestskí poslanci na tomto zasadnutí najprv materiál o predaji pozemkov za vyše 2,5 milióna eur spoločnosti Twin City z rokovania stiahli, o deň neskôr ho večer v bode Rôzne opäť chceli prerokovať.
Materiál primátor Milan Ftáčnik v prvý deň rokovania stiahol, pre mesto bol vraj nevýhodný. V druhý deň rokovania zastupiteľstva však ešte pred 22:00 sedeli v rokovacej sále takmer všetci poslanci, bod o predaji pozemkov chceli prerokovať v bode Rôzne.
Spoločnosť Twin City totiž medzičasom zmiernila podmienky kúpnej zmluvy. Keďže mestský parlament nemal presne stanovené v rokovacom poriadku ako takúto situáciu riešiť, začali diskutovať. Poslanci nakoniec o bode nerokovali, zastupiteľstvo prerušili a bod si nechali až na október.
Podľa nových pravidiel materiál, ktorý poslanci dvakrát po sebe neschvália sa môže na zastupiteľstve opäť objaviť až po troch mesiacoch. O jeho skoršom zaradení môže rozhodnúť len trojpätinová väčšina prítomných poslancov.
Mesto navrhuje upraviť aj spôsob prihlasovania sa do diskusie faktickými poznámkami. Po novom sa môžu poslanci faktickou poznámkou prihlásiť až do doby ukončenia diskusného príspevku, na ktorý chcú reagovať. Ale len dovtedy, kým predsedajúci ukončí možnosť prihlasovať sa faktickými poznámkami.
Špecifikované chcú mať poslanci aj to, ako sa hlasuje v tajnom hlasovaní. Hlasujúci na lístku zakrúžkujú poradové číslo kandidáta, ktorému dávajú svoj hlas. Inak označený alebo prázdny lístok nebude platný. Hlasovací lístok totiž neumožňuje byť proti alebo sa zdržať hlasovania.