BRATISLAVA. Nebezpečné gudróny, ktoré bratislavskú Devínsku Novú Ves trápia už roky, by mali začať ťažiť v zime tohto roka.
Ešte stále totiž prebieha verejné obstarávanie, ministerstvo životného prostredia však očakáva, že by sa zmluvy s dodávateľmi prác mali podpísať do konca augusta. Práce by sa mali tiež podľa rezortu vykonávať v chladnom počasí.
"S prácami dodávateľ začne hneď potom, keď zmluva nadobudne právoplatnosť a po schválení vykonávacieho projektu našim ministerstvom," povedal pre TASR hovorca envirorezortu Maroš Stano. Na sanáciu gudrónov vyčlenilo ministerstvo životného prostredia 12,5 milióna eur z európskych peňazí.
Z Operačného programu Životné prostredie bolo na tento a ďalších 18 projektov sanácie environmentálnych záťaží po celom Slovensku určených 47,5 milióna eur.
Vlani ešte nebolo jasné, či sa skládka v Devínskej Novej Vsi úplne odstráni, alebo odpad len zakonzervujú. Ministerstvo však chce gudróny vyťažiť kompletne. "Väčšia časť sa tepelne zhodnotí a tá časť, ktorú nebude možné využiť a spáliť, pôjde na skládku," vysvetľuje hovorca.
Skládka z bývalej rafinérie minerálnych olejov Apollo je v Devínskej Novej Vsi už 50 rokov. Zaberá tam takmer 4000 metrov štvorcových a odhaduje sa, že jej objem je vyše 30.000 kubických metrov (m3). Z toho je 18.000 m3 gudrónov a 12.000 m3 kontaminovaných zemín. "Havarijný únik takýchto produktov môže spôsobiť znehodnotenie podzemných a povrchových vôd, pôd, aj ohroziť zdravie človeka," upozornil Stano.
Nebezpečný odpad v Devínskej Novej Vsi priviezli z rafinérie do lokality Srdce v roku 1963 a povrch o desať rokov prekryli vrstvou ílovitých zemín. Lokalita pritom patrí do Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty a Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla.