August pozýva do galérii, niektoré s prázdninami končia. Okrem výstav je v SNG aj výstava na výstave.
BRATISLAVA. Lucia Dovičáková, Ernst Fuchs, Jiří Načeradský, Jiří Bouda, Jozef Kostka. Tí všetci sa dajú stretnúť počas leta v galérii. Výstavné priestory lákajú nielen na obrazy či sochy, ale aj na tieň či úkryt pred letným dažďom.
Samotný Salvador Dali ho prirovnal k Alberchtovi Dürerovi, rakúsky umelec Ernst Fuchs však prešiel od medirytín k veľkým obrazom a našiel si vlastnú cestu. Počas leta na ňu pozýva mestská galéria.
Retrospektívnou výstavou znovuotvorila Galéria mesta Bratislavy aj zrekonštruované miestnosti Pálffyho paláca. Teraz ich zdobia najvýznamnejšie Fuchsove diela jeho 65-ročnej tvorby. Striedajú sa tu témy zo starého a nového zákona, židovskej a kresťanskej mystiky ako aj pestré krajiny či ikonické portréty. Do 21. septembra sa medzi nimi dá vidieť aj umelcov cyklus jednorožca, ktorý Fuchsovi urobil meno a po prvýkrát je vystavený ako celok.
Mamama
Tipy
Výstavy
- do 31. augusta – Lucia Dovičáková – Pálffyho palác;
- do 31. augusta – Jiří Bouda – Galéria na peróne;
- do 31 augusta Prvých desať rokov VŠVU – Galéria Médium;
- do 14. septembra – Jozef Kostka - Pálffyho palác;
- do 21. septembra - Ernst Fuchs Pálffyho palác;
- do 19. októbra – Dve krajiny – SNG;
Foto: Z výstavy Lucie Dovičákovej
Hoci v tom istom výstavnom priestore, no úplne iné, sú maľby Lucie Dovičákovej. Monografická výstava mladej slovenskej maliarky má príznačný názov MAMAMA. Najnovší maliarsky cyklus je totiž sériou obrazov jej vlastného materstva.
Kurátor výstavy Richard Gregor ich dáva do súvislosti so staršími dielami s témou vzťahy a rodina. „Pre mnoho ženských autoriek predstavuje táto tematická oblasť určitým spôsobom pascu, v ktorej im hrozí sentimentálny stereotyp,“ hovorí Gregor. „Dovičákovej zdravý neheroizujúci prístup k vnímaniu seba ako matky nás myslím od prvého momentu vyvedie z omylu.“
Či to tak naozaj je, sa dá v GMB zistiť ešte do konca augusta. Tretia, posledná výstava v Pállfyho paláci je sochárska. Predstavuje tvorbu Jozefa Kostku.
400 krajín
Krajinou aj galériou zároveň možno kráčať v národnej galérii. V júli sa tu začala výstava Dve krajiny. Na 400 dielach z 35 galérii, múzeí, inštitúcií či od súkromných majiteľov možno sa dá sledovať vývoj našej krajiny od jeho počiatku až na prah moderny.
„Svojho druhu malebný obrazový cestopis Slovenskom 19. storočia je podrobený pohľadu z odstupu, z konca 20. a začiatku 21. storočia,“ približuje výstavu Dáša Dúbravová, PR manažérka SNG. Dodáva, že tu vznikla akási výstava vo výstave. Okrem toho, že ľudia spoznajú, ako vyzeralo Slovensko a akými prostriedkami sa zobrazovalo, prináša aj aktuálny príbeh krajiny a jej zobrazenia v súčasnosti.
K malebným a romantickým krajinkám tak prichádza aj ironický či kritický pohľad. Obe krajiny vidno na dvoch poschodia SNG až do 19. októbra.
Láska k umeniu aj k železnici
Pred asi dvomi rokmi vystavoval v Klariskách teraz si v Bratislave vybral Danubianu. Kto nestihol výstavu Jiřího Načeradského, českého umelca druhej polovice dvadsiateho storočia, má šancu do konca augusta . Podobne ako v roku 2012 aj pochádzajú diela od slovenského zberateľa Ivana Melicherčíka.
Od Nového roka síce ďaleko, no silvestrovské oslavy aj v lete pripomína výstava novoročeniek. Jiří Bouda, český grafik, maliar, ilustrátor, člen grafického združenia Hollar ich vystavuje v netradičnom priestore v takzvanej Galérii na peróne. Boudovi je priestor na železničnej stanici v dopravnom múzeu blízky, jeho celoživotnou láskou a témou je totiž železnica. Dopravné priestory aj novorečenky možno obzerať do konca prázdnin.
Škola, doba a tvorba
S augustom končí aj výstava Prvých desať rokov VŠVU. Ako už názov prezrádza, výstava mapuje umeleckú školu v rokoch 1949 až 1959.
Pripomína, že školu založili na prahu stalineskej éry, preto čelila politickým aj ideologickým tlakom. V Galérii Médium sa tak dajú vidieť dobové fotografie, reprodukcie diel vtedajších študentovi či filmové reportáže z tejto doby. Úvahy o tom, ako sa vtedy ne-tvorilo, dotvárajú aj albumy študentských grafických listov k 10.výročiu SNP a 30.výročiu VOSR či projekcia rozhovoru o 50: rokoch so sochárom a pedagógom VŠVU, Jozefom Jankovičom.
Z výstavy Lucie Dovičákovej v Galérii mesta Bratislava, Pállfyho palác:
Z výstavy Ernsta Fuchsa v Galérii mesta Bratislava, Pállfyho palác: