BRATISLAVA. Francúzske výrobky, tradičné jedlá či nezameniteľné špeciality, aj to je ponuka Francúzskeho dňa, ktorý sa bude konať 14. júla na bratislavskom Hlavnom námestí.
Mesto Bratislava sa takýmto spôsob už po štvrtýkrát zapája do osláv francúzskeho štátneho sviatku – výročia dobytia parížskej Bastily. Informovala o tom Martina Halušková z bratislavského magistrátu.
Trh s francúzskymi špecialitami a výrobkami
Oslavy francúzskeho sviatku sa v centre Bratislavy začnú v pondelok o 16:00. Trh s tradičnými francúzskymi výrobkami, jedlom či špecialitami však bude otvorený už od 13:00.
Okrem typických francúzskych špecialít je pripravený aj hudobno-kultúrny program, v ktorom sa predstavia francúzski i slovenskí umelci.
Vystúpi napríklad žonglérska skupina Inspinia, hudobné zážitky prinesie francúzska umelkyňa Anastasia či francúzsko-slovenské zoskupenie Thierry and Friends.
Predstaví sa aj slovenský umelec Miroslav Rajti JR, hosť z Francúzska Denis Dheym v sprievode slovenského orchestra Andante či francúzska skupina STABAR.
Francúzski hostia pri príprave programu nezabudli ani na detských návštevníkov, pre nich pripravujú rôzne hry, ktorými slovenským deťom priblížia tradície ich krajiny.
Prečo oslavujeme francúzsky sviatok?
Myšlienka osláv francúzskeho sviatku v centre Bratislavy sa zrodila v roku 2011, kedy bratislavského primátora Milana Ftáčnika s takouto požiadavkou oslovil francúzsky veľvyslanec.
„Ponúkol, či by sme nemohli štátny sviatok Francúzskej republiky oslavovať na Hlavnom námestí. Ja som povedal, prečo nie. Francúzsko a Slovensko sú veľmi blízke krajiny," priblížil vznik tejto myšlienky primátor Ftáčnik.
"Aj samotný štátny sviatok nám pripomína slobodu a demokraciu. Heslo Bratstvo, rovnosť, sloboda je tiež spojené s pádom Bastily. Je veľmi sympatické, že Francúzi priniesli tento sviatok do ulíc Slovenska,“dodal.
Oslavy francúzskeho štátneho sviatku v Bratislave organizuje francúzske veľvyslanectvo spolu s Francúzskym inštitútom na Slovensku s podporou francúzskych ekonomických partnerov. Pri organizácii pomáha aj bratislavská radnica a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS).