BRATISLAVA. Na bratislavskom Kamennom námestí stojí už pár týždňov pomaľovaný stĺp, na jeho vrchu vidieť tri bronzové valašky. Vytvoril ich sochár Ladislav Gajdoš, maľovanie na valec okolo nich ponúkol žiakom dvoch umeleckých škôl - polovicu bratislavskej a polovicu pražskej.
Slovenskí žiaci na na svojej polovici namaľovali Dunaj, českí úrodné polia.
Gajdoš vyrobil rovnaký stĺp aj pre Prahu, kam bratislavské deti poslali obraz s výjavmi z jánošíkovskej legendy.
Štrnásť- a šestnásťročné dievčatá sa s pražskými spolužiakmi nestretli. Ich učiteľka Radka Füllerová hovorí, že ZUŠ Ľudovíta Rajtera v bratislavskom Ružinove má s pražskou školou dlhoročnú družbu, spolupracujú najmä hudobné oddelenia.
Dielo pripomína rozdelenie Česko-Slovenska a vznik samostatných republík. Gajdoš vysvetľuje, že na ostrí valašiek sú tváre ľudí zachytávajúce, že pri rozdelení sa na oboch stranách niektorí ľudia tešili, iní smútili.
Záleží od uhlu pohľadu, raz vidí okoloidúci usmiatu českú a smutnú slovenskú tvár, inokedy naopak – treťou možnosťou sú usmiate tváre oboch národov.
Gajdoš dodáva, že na pomaľovaných stĺpoch akoby nové generácie Česko-Slovenska ďalej žili.
Dopĺňajú ho aj mladé maliarky. Zhodujú sa v tom, že s češtinou nemajú problém. Na výlety k susedom chodievajú, no nevedia si už predstaviť, že by Česko a Slovensko boli jedným štátom.
„Každý rok by sa maľovanie malo opakovať štafetovou formou, toto je druhý ročník. Sú to tie isté valce, len sa každý rok premaľujú,“ hovorí sochár.
„Deti sa zamerali na výtvarnú stránku, na to, čo symbolizuje Slovensko,“ hovorí Füllerová. Skryté významy sú blízke skôr jej a autorovi projektu.
Záleží od uhlu pohľadu, raz vidí okoloidúci usmiatu českú a smutnú slovenskú tvár, inokedy naopak – treťou možnosťou sú usmiate tváre oboch národov. FOTO - SME GABRIEL KUCHTA