BRATISLAVA. Kožušinové čiapky s perami, zamatové šaty a perly, zbrane rozložené na koberci a delo pripravené vystreliť. Bratislavské hradby sa v sobotu vrátili do čias Uhorska, znelo tam rinčanie zbraní i dobová hudba.
Mladí ľudia turistom i okoloidúcim Bratislavčanom ukázali, ako bojovali uhorskí vojaci a aké tance tancovala uhorská šľachta.
„Prezentujeme život uhorskej šľachty v období renesancie a baroka,“ hovorí Matej Žabka z historickej skupiny Fringia.
Združenie pomenovali podľa šable z 18. storočia, jej názov pochádza z latinského slova „sekať“.
Bojovali šabľami i kosákmi
- Bratislavské hradby budú otvorené do 15. októbra od 10.00 do 20.00;
- od 16. októbra do 30. novembra od 10.00 do 17.00;
- historické podujatia budú na hradbách každý víkend.
Na základe historických dokumentov sa snažia rekonštruovať bojové umenie strednej a stredozápadnej Európy v 15. až 18. storočí, zameriavajú sa najmä na šerm šabľou a zbrane využívané v Uhorsku ako čakany, kopije či obojručné šable, ktoré pripomínajú tvarom nôž.
Divákom predvádzajú aj to, ako sa kedysi bojovalo s kosákmi.
Žabka približuje, že pre Uhorsko boli typické šable batorowky, ktoré sa volajú podľa poľského kráľa Štefana Batoryho. V období, ktorému sa venujú, používali vojaci i palné zbrane - pušky, pištole či delá. Streľbu z dela predviedli aj na hradbách.
Členovia Fringie získavajú informácie o boji v minulosti najmä z prác nemeckých majstrov, ktoré sú dostupné aj v digitálnej podobe. Títo majstri boli v Nemecku, Čechách i Poľsku a oprávnene sa dá predpokladať, že na Slovensku sa bojovalo podobnými spôsobmi.