BRATISLAVA. Majú svoj festival, hrajú v divadle a obliekajú sa podľa regiónu. Hoci ide o bábiky, v Japonsku je možné všetko. Teraz prišlo 70 najtypickejších japonských bábik k nám a dočasne prebývajú v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží. Začala sa tu totiž výstava s názvom Svet japonských bábik.
Silvia Turnerová, PR manažérka Slovenského národného múzea, hovorí, že bábiky boli súčasťou každodenného života v Japonsku už od nepamäti. „Odrážajú v sebe zvyky a túžby obyvateľov, nesú pečať rôznej regionálnej príslušnosti a v priebehu storočí sa vyvinuli do rozmanitých foriem.“
Taká je aj bábika, ktorú vyrobili pri príležitosti Festivalu dievčat a rodiny si ňou skrášľovali domy na znak modlitieb rodičov za šťastie svojich dcér. Alebo miniatúrna figúrka v bojovom brnení. Vznikla počas Festivalu chlapcov s cieľom, aby z chlapcov a synov vyrástli silní a zdraví muži.
Festival v Japonsku nemajú len dievčatá a chlapci, ale aj samotné bábiky. Rodiny, ktoré majú dcéry, ho oslavujú 3. marca a jeho tradícia sa začala už pred viac než tisíc rokmi.
Na výstave sú aj bábiky Nó z divadla Nó, čiže tie, ktoré vyrobili na motívy japonských predstavení. „Sú tu aj bábiky zo slávnych scén divadelných foriem Bunraku a Kabuki, ale aj bábiky z Kjóta, z cisárskeho paláca či bábiky realisticky znázorňujúce japonské deti,“ dodáva Turnerová.
Svet bábik vznikol v národnom múzeu pri príležitosti Roku výmen medzi krajinami V4 a Japonskom. Zoznámiť sa s ním dá do 24. augusta.
KOKESHI NINGJÓ – Kreatívne bábiky Kokeši sú umelecké výrobky, ktoré odrážajú voľnú a neobmedzenú
predstavivosť každého individuálneho umelca. Od druhej svetovej vojny sú tieto bábiky zhotovované využívajúc originálne techniky vyrezávania a vypaľovania a sú cenené ako jedinečné umelecké diela.
KJÓ NINGJÓ – Kjótske bábiky
Bábiky vyrobné v Kjóte – v starobylom hlavnom meste plnom tradícií. Kostýmy týchto
bábik sú bohaté na zložité výšivky