BRATISLAVA. Na Bratislavskom hrade je od 16. mája otvorená výstava Z tieňa na svetlo... keď sa otvorí expozícia. Vznikla z iniciatívy kurátorov Slovenského národného múzea - Historického múzea, jej snahou je sprístupniť verejnosti aspoň niektoré vzácne artefakty z jeho rozsiahlych zbierok.
Výstava ponúka vyše 130 cenných artefaktov výlučne zo zbierok Historického múzea. Najstarším je bronzový medailón Faustíny mladšej z roku 169, keď sa jej manžel cisár Marcus Aurelius osobne ujal obrany krajiny. Najmladším je náramok z rokov 1940 - 1945 z červeného a žltého zlata.
Historické múzeum vlastní kolekciu mimoriadnej umeleckej a historickej hodnoty zo súkromnej zbierky zberateľa Rudolfa Justa (1895-1972). Na výstave sú z tejto kolekcie prezentované viaceré artefakty, najvzácnejšie sú krstové misy zo začiatku 16. storočia.
Príbehy predmetov
Múzeum v súčasnosti uchováva vyše 250-tisíc zbierkových predmetov. Na výstave sú prezentované zbierkové predmety s výraznou estetickou a výtvarnou hodnotou z oblasti histórie, umeleckej histórie a etnografie.
Koncepcia výstavy je postavená na toku príbehov jednotlivých predmetov, ktoré sa v časovej kontinuite odkrývajú pred očami návštevníka.
Vystavené predmety zároveň zastupujú tematicky a materiálovo konkrétne zbierkové kolekcie, zastúpené sú numizmatika a cechálie, umelecké remeslá, výtvarné umenie, militárie, ľudové aj úžitkové umenie.
K najzaujímavejším prvkom výstavy patria gotická chórová lavica stallum z Draviec z roku 1510, figuratívny zlátený podstavec z monštrancie v tvare anjela (rok 1638), strieborná navicula, teda nádobka na tymian používaná pri bohoslužbe z roku 1744, španielska Kalvária zo slonovej kosti (17. storočie) alebo barokový relikviár s ostatkami viacerých svätcov (18. storočie).
Chcú osloviť ľudí každého veku
Zaujímavý je tiež votívny obraz s voskovo-textilnými postavičkami rodiny cisárovnej Márie Terézie (18. storočie), šabľa elitných uhorských vojenských jednotiek Prima plana z 18. storočia, uhorský zlatý desaťdukát Karla IV. z roku 1716 či kútna plachta zo začiatku 18. storočia s vyšívaným motívom svätej Kataríny.
"Impulzom na výstavu bola naša túžba sprístupniť domácej a zahraničnej verejnosti špičkové artefakty zo zbierok Historického múzea, ktoré sú zreštaurované vo veľmi dobrom stave a čakajú na zverejnenie v expozícii. Bola to aj odpoveď na dopyt verejnosti, ktorá chodí na Bratislavský hrad a dožaduje sa výstavy z domácich fondov," uviedla kurátorka výstavy Magdaléna Mrázová.
"Boli by sme radi, keby na výstavu prišli všetky vekové skupiny, keďže sú tu artefakty, ktoré sú z rôznych oblastí, umeleckého remesla, histórie aj dejín umenia. Sú pri nich príbehy, ktoré sú zaujímavé aj pre školskú mládež, rôznych odborníkov a osvetľujú našu históriu z rôznych uhlov," povedala.
"Boli by sme radi, keby prišli všetci, splnilo by to náš cieľ," dodala. Výstava potrvá do 31. decembra tohto roku.