om môže byť fotografia. „Podľa zákona o občianskych preukazoch má totiž fotografia zobrazovať skutočnú podobu občana. Ak nezodpovedá, úradníci majú právo taký doklad odmietnuť.“
Ako dodáva, preukaz je platný, ak obsahuje aktuálne údaje vrátane potvrdenia o štátnom občianstve a nie je poškodený.
Čitateľka, ktorá si prišla vymeniť starý občiansky preukaz na Okresné riaditeľstvo Bratislava II na Záhradníckej 93, sa pozastavila nad tým, že pracovníčka oddelenia žiadala od nej predložiť rodný a sobášny list. „Nechápem, na čo to potrebujú. V starom občianskom mám vyznačené všetko – trvalý pobyt, vzdelanie, každé zamestnanie, aj meno manžela. Ešte aj meno mojej mamy za slobodna je v ňom uvedené,“ hovorí.
Podľa Silvie Mihálikovej, aj keď sa ľudia sťažujú na vyžadovanie rôznych ďalších dokladov k výmene občianskeho preukazu, pracovníci postupujú správne.
„Nejde o šikanovanie občanov, ale o odstránenie nezrovnalostí medzi záznamom v evidencii obyvateľstva a zápisom v občianskom preukaze. Niekedy je problém s rodným číslom – stáva sa, že aj viacerí majú rovnaké. Ale často sú to napríklad aj dĺžne v zápise priezvisk. Záznam je preto najlepšie upraviť podľa rodného listu.“ Ten potrebujete pri každej výmene občianskeho preukazu alebo identifikačnej karty. „Zvlášť pri výmene federálnych alebo socialistických preukazov môže pracovník žiadať k nahliadnutiu aj iné doklady.“
Čo potrebujete pri výmene občianskeho preukazu:
– pôvodný doklad totožnosti – občiansky preukaz, identifikačnú kartu;
– dve ostré, neretušované farebné alebo čiernobiele fotografie s rozmermi 3 x 3,5 cm, zodpovedajúce skutočnej podobe (počas úradných hodín sa dajú urobiť na príslušných riaditeľstvách);
– 50-korunový kolok, dá sa zakúpiť na mieste;
– doklady, potvrdzujúce údaj, ktorý sa bude meniť.
Odporúča sa mať so sebou:
– rodný list,
– sobášny list,
– vysokoškolský diplom,
– osvedčenie o pridelení titulu, ak nie je uvedené na diplome (nie je povinné, ak občan na zápise akademického titulu netrvá).
Občania, ktorí občiansky preukaz stratili alebo poškodili tak, že údaje v ňom sú nečitateľné, musia pritom počítať so zvýšeným správnym poplatkom – od 200 do 500 korún v kolkových známkach.
Občianske preukazy vymieňajú na všetkých okresných riaditeľstvách polície. Požiadať o ne treba podľa miesta trvalého pobytu.
– OR PZ Bratislava I, Sasinkova 23
– OR PZ Bratislava II, Záhradnícka 93
– OR PZ Bratislava III, Legérskeho 1
– OR PZ Bratislava IV, M. Sch. Trnavského 1
– OR PZ Bratislava V, Námestie hraničiarov 1
Úradné hodiny:
– sú jednotné pre celú Bratislavu
pondelok 7.30 – 12.00
13.00 – 15.30
streda 7.30 – 12.00
13.00 – 17.30
piatok 7.30 – 12.00
JANA MARTINKOVÁ