Festival vo festivale Trees Have The Power je otvorený priestor pre aktívných ľudí ukázať, čo ich baví a čo dokážu. Vyrástol z námetu na bakalársku prácu.
BRATISLAVA. Každý človek si okolo seba vytvára svoj mikrosvet a každý tak má jedinečné prepojenie so svojím okolím. Vedomosti a zručnosti jedného majú vďaka tomu potenciál byť kolektívne. Sila tejto myšlienky začala študentku brnenskej Fakulty výtvarných umení Ninu Mikuškovú fascinovať pred dvoma rokmi.
“Uvedomila som si, že čokoľvek by som chcela urobiť alebo vytvoriť, poznám na to ľudí,” vysvetľuje pozadie vzniku jej aktuálneho projektu.
Trochu "hip"
Výsledkom je platforma Trees Have The Power v rámci festivalu Tutti Frutti v Novej tržnici. Od minulotýždňovej otváracej hostiny sa návštevníci môžu do konca júna zúčastniť rôznorodého programu, kde budú podľa autorky všetky “hip veci”.
Z okruhu jej priateľov a známych sa jej podarilo vytvoriť dvojtýždňové podujatie, kde sa postupne prestriedávajú koncerty, premietania, cestovateľské a vedecké prednášky, maľovanie a inštalácie, pohybový, webdizajnový a krajčírsky workshop.
Už sa stihol predstaviť online žurnál The Blank Stare a aplikácia Les Arbres zobrazujúca rast stromu podľa zvukov, ktoré prijíma. Preberajú témy ako kontaktné rodičovstvo, modulárne syntetizátory a nekonvenčné formy vzdelávania Komenského frontu.
Tri ciele a túžba
Pilierom celého konceptu je poskytnúť čo najväčší priestor tým, ktorí chcú prezentovať ostatným čo vedia a čo ich baví.
“Väčšinu týchto ľudí poznám z krčmy, teraz ich spoznávam nanovo z profesionálneho hľadiska,” teší sa Mikušková z toho, že takýto zaujímavý zlom by bez projektu nezažila. Tvrdí, že vysedávanie na pive má v poslednej dobe oveľa hlbší význam.
FOTO - TUTTI FRUTI
Dôležité je pre ňu aj prispôsobiť všetky aktivity na mieru priestoru, v ktorom sa odohrávajú. Keďže sa jedná o festival vo festivale, snažila sa oddeliť svoj program tak, aby neuberal priestor ostatným.
V tržnici vznikol preto aj Trees Have The Power checkpoint, kde sa sedí na vreciach naplnených slamou a odohráva sa tam väčšina aktivít. Koncerty sa snaží zorganizovať tak, aby bolo jasné, že tá hudba môže zaznieť hocikde inde, ale v kombinácií s prostredím umožní jedinečný zážitok.
Tretím cieľom projektu je nadviazenie užitočných kontaktov medzi účinkujúcimi. Za svoju najväčšiu túžbu však Mikušková považuje to, aby sa kreativita a kultúra dostala do každodenného života ako šport a zdravá výživa.
“Keď budú ľudia chodiť na kultúru, bude sa ich myseľ cítiť lepšie, tak ako pri dobrej strave a pohybe sa cíti lepšie ich telo,” predstavuje svoj návod na vyrovnanosť a spokojnosť.
Na záver do tržnice
Festivalový program je záverečnou treťou etapou projektu, ktorý pôvodne vznikol ako námet na bakalársku prácu.
Na úplnom začiatku pred dvoma rokmi uvažovala Mikušková ako najlepšie ukázať rozmanitosť a rozvetvenosť. Vybrala si metaforu stromu ako organizmu, ktorý sa za priaznivých podmienok s dostatkom času, priestoru a živín dokáže rozvetvovať.
Zároveň môže byť strom so štyrmi pahýlmi aj s tridsať tisíc konármi. Strom zasadila do prostredia galérie a nasvietila zvrchu aby boli konáre zároveň koreňmi, z ktorých čerpajú živiny a rozvíjajú sa. “Prirodzená každodená vec v netradičnom prostredí núti divákov pýtať sa prečo? a rozmýšlať nad tým posolstvom,” objasňuje Mikušková zvolenú symboliku.
Neskôr potrebovala jednotlivých ľudí už naozaj prepojiť a dokázať, že ľudia sa chcú a potrebujú takto spájať. Vznikol web Trees Have The Power, kam sa prihlásilo 240 ľudí a medzi sebou vytvorili sieť kontaktov.
Napríklad niektorí maliari sa jej prostredníctvom spoznali s kurátorkou, ktorá im teraz zastrešuje výstavu.
Záverečnú časť, práve prebiehajúci festival, označuje Mikušková za oslavu celej myšlienky, ktorou sa kruh uzatvára. Účinkujúcich nevyberala, ale každý mohol prijať jej otvorenú výzvu a zviditeľniť sa.
FOTO - TUTTI FRUTI