.
BRATISLAVA. Film pod týmto názvom rozpútal diskusie, no na festival v Cannes získal Zlatú palmu. Teraz sa pod menom Strom života ukrýva výstava, ktorá sa začala v júni Galérii mesta Bratislavy.
Strom podáva ako fenomén. Kurátorka výstavy Zsófia Kiss-Szemán dala dokopy 175 slovenských diel, ktoré s ním súvisia. Strom ukazujú z rôznych hľadísk, v rôznych obdobiach, umelci mu dávajú iný význam.
Vznikol tak akýsi zaujímavý prierez dielami od gotiky až po súčasné umenie, ktoré by sa možno na výstave nikdy nestretli, no teraz ich spojilo jedno – strom.
Večný život aj pominuteľnosť
„K stromu sa často viažu mýty o vzniku sveta, a strom sveta prežíva dodnes aj vo forme vizuálneho stvárnenia,“ hovorí kurátorka a dodáva, že v umení má strom ako symbol dlhú tradíciu.
„Ako takmer každý symbol, aj strom môže vystupovať v rôznych funkciách a stelesňuje božské i ľudské vlastnosti, stále a nestále hodnoty, večný život a pominuteľnosť alebo smrť a podobne.“
Stromy, stromy, stromy
Výstava na prízemí a druhom poschodí Mirbachovho paláca tak vraj nemohla všetky oblasti zobrazenia ani zachytiť. Kurátorka preto vybrala najdôležitejšie okruhy tém, „ktoré sa vo výtvarnom umení Slovenska objavili, vynorili, zakotvili a zohrávali významnejšiu úlohu“.
Je tu Strom života, Strom poznania dobra a zla, Strom v krajinomaľbe, Strom a životné prostredie, Strom a drevo, Strom smrti.
Pomedzi stromy a aj rôzne jeho „haluze“ sa dá v galérii kráčať do 17. augusta.
Vladimír Gažovič - Adam a Eva, lept
Monogramista T.D. Sneh na strome.