Mesto na rekonštrukciu na hradieb nemá peniaze, ministerstvo dalo päťtisíc eur. Potrebných je však ešte okolo 700-tisíc.
BRATISLAVA. Nielen vo vode či pod stromami, ale aj medzi hradobnými múrmi, sa dá počas leta nájsť chládok. Po trinástich rokoch otvorili počas letnej sezóny neprístupný priestor mestských hradieb oproti Katedrále sv. Martina. Spolu s ním sa dá prejsť už aj mostom nad Staromestskou ulicou, čiže najkratšou trasou z historického jadra na Bratislavský hrad.
Hradby, teda časť z nich, kam môžu ľudia pre stav priestorov a bezpečnosť vstúpiť, sprístupnili 27. júna v rámci iniciatívy Obnovme bratislavské hradby. Trh si tu vyskúšali už v predvianočný čas. Počas leta má fungovať od 10tej do ôsmej večer. Na noc sa pre bezpečnosť zatvára.
„V týchto hodinách je otvorená mreža od Dómu na vnútornú časť hradieb a mreža od mosta nad Staromestskou ulicou. Obe časti spája prechod cez bránku pod Vtáčou vežou,“ hovorí Maroš Mačuha predseda Bratislavského okrášľovacieho spolku. „Ostatné časti budú uzavreté z bezpečnostných dôvodov.“
Medzi múrmi
Fakty
Hradby
- z pôvodného mestského opevnenia sa zachovali len Michalská brána a časť hradieb pozdĺž Staromestskej s vežami a Vtáčou baštou;
- 80. a 90. roky 20. st. – opevnenie renovované do dnešnej podoby;
- od 2001 – zatvorené pre nutnú obnovu.
Foto:TASR
Otvorenie hradieb organizuje Bratislavský okrášľovací spolok, spolu s mestom, organizáciou Bratislava tourist board a so skupinami živej histórie Templári z hradu Bagras a Fringia. Počas leta bude totiž medzi múrmi aj program.
Dennou atrakciou je podľa Bratislavského okrášľovacieho spolku, ktorý inicioval otvorenie hradieb, tunajší historický stánok. So svojím historickým sortimentom a výstavkou funguje od jednej na obed do piatej popoludní. Obsluha má stredoveký kostým.
Okrem výstavky ukazujú stredovekí bojovníci aj streľbu s lukmi, zamierenie na terč sa dá aj vyskúšať. Podvečer sa dajú na hradbách vidieť tréningy historického šermu.
V remeselných stánkoch má dielňu umelecký kováč i kožiar, pozrieť sa dá aj výroba Patchworku. Prezentovať sa tu má aj starobylé malokarpatské vinárstvo, kaviareň na kolesách, pod zub sú pochutiny s historickým nádychom či podpecníky a iné dobroty priamo z hlinenej pece.
Sezóna na hradbách má trvať do 15. októbra.
Stredoveké víkendy
Bojovejšie majú byť na hradbách víkendy. Akčné scény z obdobia stredoveku aj novoveku majú ukázať skupiny živej histórie. Najbližšie sa predvedú 5. a 6. júla. V zime tu chcú zas robiť stredoveké vianočné trhy.
Mestské hradby v historickom centre sú zatvorené od roku 2001. Mesto roky tvrdí, že na obnovu nemá, bez údržby sa však náklady na opravy zvyšujú. Pre čiastočné otvorenie a aspoň postupnú obnovu vznikla preto vlani iniciatíva Obnovme bratislavské hradby.
Maroš Mačuha vraví, že hradby plánujú v spolupráci s mestom obnovovať postupne. „V prvej fáze je dôležité aby ožili a slúžili ako prechod z historického jadra na Hrad.“
Obnova vraj závisí od peňazí a odporúčaní pamiatkarov, s ktorými iniciatíva spolupracuje. Mačuha dodáva, že mesto na hradby získalo aj grant z ministerstva kultúry. Ide o 5-tisíc eur, ktoré majú ísť na pamiatkový prieskum.
Počas akcií vyzberala iniciatíva zatiaľ cez tisíc eur. „Použili sme ich na zabezpečenie objektu, nákup pracovného náradia a materiálu a práce spojené so zabezpečením spriechodnenia hradieb na Židovskú ulicu vraví Mačuha. „Privítali by sme pomoc stavebných firiem, ktoré by mohli pomôcť obnoviť vybrané úseky hradieb, či výrobcov kvalitných plných tehál, ktoré bude potrebné na hradbách postupne v celom rozsahu nahradiť.“
Obnovu mesto odhaduje na viac než 700-tisíc eur, minimalistická verzia rekonštrukcie by vyšla na 400-tisíc.
Z otvorenia hradieb na letnú sezónu:
FOTO - TASR
FOTO - TASR
FOTO - SITA