Slovenská národná galéria sa núka, že pred búraním by hi-tech interiér zachránila.
BRATISLAVA. Na prvý pohľad pôsobí ako z filmu science fiction zo šesťdesiatych rokov. Zaoblené tvary, antikorové obklady, kožený okrúhly nábytok na mieru.
Interiér vládneho salónika na bratislavskom letisku navrhla v roku 1972 dvojica architektov Vojtech Vilhan a Ján Miloslav Bahna.
Odborníci na architektúru ho označujú za vzácne dielo. Aj riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá hovorí, že architektúra a dizajn neskorej moderny 60. až 80. rokov minulého storočia patria do kultúrneho dedičstva Slovenska.
„Zvlášť to platí pri takých kvalitných realizáciách, ako je Vládny salónik na bratislavskom letisku od dvojice Vilhan & Bahna.“
Napriek tomu salóniku hrozí búranie. Ministerstvo vnútra chce rekonštruovať prízemie budovy a zmodernizovať ho pre zahraničné návštevy počas slovenského predsedníctva Európskej únie v roku 2016.
Zakázaný autor
- Dom odievania, neskôr obchodný dom Dunaj;
- Obchodný dom Ružinov
- centrála VÚB;
- rekonštrukcia Univerzitnej knižnice;
- rekonštrukcia synagógy v Leviciach;
- prestavba diplomatickej vily nad Bratislavským hradom, ktorú nesklôr určili pre premiéra Robera Fica.
Architekt Bahna sa prechádza po salóniku a spomína, ako počas komunistického režimu dokázali do interiéru prepašovať aj dielo zakázaného výtvarníka Vladimíra Kompánka – reliéfy na bielych zasúvacích dverách.
„Najvyšší predstavitelia tadiaľto chodili a ani netušili, že sa pozerajú na zakázaného umelca,“ smeje sa Bahna.