
ILUSTRAČNÉ FOTO - INTERNET
Ako rodený Bratislavčan a obyvateľ Starého Mesta, ktorý zažil ešte časy, keď sa ako dieťa mohol preháňať po miestach historickej Bratislavy, ktorú úspešne devastovali „architekti“, čo so zohnutými chrbtami plnili predstavy komunistických pohlavárov, som znechutený rozhodnutím výberovej komisie ako aj poslancami nášho mesta. Výnimočné územie predali investorovi, ktorý úspešne devastoval historické územie Zámockej ulice a teraz sa chystá so súhlasom výberovej poroty a zástupcov mesta pokračovať v devastácii historických častí mesta výstavbou, ktorú nazýva pán profesor životaschopný celok. Pýtam sa však – pre koho?
Iste nie pre Bratislavu a Bratislavčanov. Doporučujem pánu prof. T. Alexymu a celej odbornej porote, aby sa išli pozrieť, aké monštrózne stavby, ktoré schválila iná odborná výberová porota, sa nachádzajú na Zámockej ulici v úplnom centre historickej časti. Pokiaľ slovenskí architekti nie sú schopní vytvoriť architektonický celok, dôstojný pre toto územie, je potrebné vyzvať na súťaž zahraničných architektov, ktorí nie sú nijako zviazaní partikulárnymi záujmami investora a otcov mesta.
Pripájam sa k návrhu p. Vagoviča a žiadam uskutočnenie referenda. A súčasne vyzývam kandidátov na post primátora Bratislavy a starostu Starého Mesta, aby sa vyjadrili k uvedenej problematike.
Ing. V. SLOBODA
Grafity, čiže čarbanice
Ako dlhoročný občan Bratislavy precestoval som i prešiel pešo takmer všetky jej miesta. „Kresliarske výtvory“, grafity, vidíme prakticky všade. Vďačným objektom sú predovšetkým podchody, cez ktoré prechádza najviac ľudí, teda vedľa hotela Forum, v podchodoch na Obchodnej, za budovou tržnice, v podchode smerom k budove bývalého rozhlasu a inde. Námety rôznofarebných grafitov ľuďom väčšinou nič nehovoria a nadávajú na tých, ktorí ich tam nastriekali.
Mnoho podobných výtvorov cestujúci vidia aj na autobusoch a električkách. Nachádzajú sa tiež na zastávkach, na bránach, garážach. Ako som zistil, najviac grafitov, nahusto vedľa seba, je v podchode v Petržalke, ktorý je pred výškovým domom na Blagoevovej ulici.
Žiaľ, predovšetkým mladí ľudia, ktorí takto ničia často aj nenahraditeľné historické pamiatky, stále nevedia pochopiť, akú obrovskú škodu tým spôsobujú. Existujú predsa rôzne kluby s týmto zameraním, kde sa môžu vyblázniť, koľko len chcú.
Keď v Nemecku prichytia takéhoto pouličného „umelca“ pri čine, putuje rovno za mreže, alebo musí škodu v plnej výške zaplatiť.
Keďže do Bratislavy prichádzajú aj turisti zo zahraničia, mali by odstránenie grafitov zo stien budov zabezpečiť občanmi zvolení starostovia, primátori, a tak sa pričiniť o ich obnovu a skrášlenie. (Krátené.)
MIKULÁŠ MATĚŠEJE