
Pozemok, na ktorom sa nachádza trh na Žilinskej ulici, je súkromný. Mestské trhy sa, naopak, nachádzajú vždy na pozemkoch patriacich obci. Tá sa stará aj o ich estetickú stránku. O to, aby boli predajné stánky rovnaké, o ich údržbu, o udržiavanie čistoty aj osvetlenie trhu. FOTO SME – PAVOL MAJER
V tesnom susedstve s trhom na žilinskej ulici vyrastá nový Dax, polyfunkčný objekt. Možno práve práce na tejto každým dňom sa rozrastajúcej stavbe vzbudzujú opäť obavy zákazníkov, že trh bude zrušený.
„O zastavaní sa hovorí už desať rokov, ale bezprostredne to nehrozí,“ povedal hovorca starostu Starého Mesta Milan Vajda. „Stavba v susedstve sa, samozrejme, zrealizuje, ale trhovisko zastavané nebude.“
Z dlhodobého hľadiska však trh stojí na vratkých nohách. Pozemok nepatrí totiž mestu, ale súkromnej osobe, ktorá ho reštituovala.
„Žilinská je mestský bulvár a bude lákať záujemcov,“ hovorí Milan Vajda. „A ak by mesto chcelo trh zachrániť, muselo by so súhlasom všetkých daňových poplatníkov hlboho siahnuť do verejnej kasy a pozemok odkúpiť. Mesto bude musieť v prvom rade zvážiť, či vôbec má záujem podporovať existenciu trhovísk v bezprostrednom centre, a či je ochotné vyčleniť pre ne tieto najlepšie priestory.“
V súčasnosti je trh na Žilinskej unikátny nielen svojou tradíciou. Zákazníkov láka práve množstvom dochádzajúcich farmárov a drobnopestovateľov, ktorí tu ponúkajú svoj tovar. Klasickú ponuku čerstvej zeleniny, ako aj ovocia, dopestovaného v domácich záhradách.
„Trhy v Bratislave pohltili veľkododávatelia, a tak je dnes už ponuka v supermarketoch, obchodoch a na trhoch rovnaká, povedal jeden zo stálych zákazníkov D. Gruska. „Výnimkou je práve funkčný trh na Žilinskej. Myslel som, že mesto má záujem trh zachovať a že ho presunie zo súkromného pozemku na mestský, ktorý je hneď vedľa. Ten však medzičasom predalo. Asi chýba snaha zachovať ho.“
Ako dodal, pritom nie je pravda, že trh nepatrí do mesta. Malé trhy sú súčasťou centier francúzskych, talianskych či španielskych miest.
JANA PARKROVÁ