v Karlovej Vsi. „Nemyslím si, že sa uchádzam o miesto v politike,“ hovorí Lipa, „je to skôr o vzťahu k mestu. Moje doterajšie skúsenosti so zastupiteľstvom sú len zlé. Preto som prijal ponuku Smeru kandidovať ako nezávislý.“
Okrem skupín nezávislých ponúkol Smer tiež priestor na kandidátke do mestského zastupiteľstva aj Strane demokratickej ľavice. Originálni straníci Smeru tak na kandidačných listinách do mesta a mestských častí zaplnili 20 až 40 percent miest, zvyšok tvoria ľudia mimo strany. „Oslovovali sme ľudí, ktorí sú verejne známi,“ tvrdí Ľubomír Ščasný, manažér kampane Smeru, „verejne známy človek si nedovolí robiť veci zle, tak ako anonymná skupina poslancov, ktorých nik nepozná. Napríklad ak poslanci nevýhodne predali majetok, obyvatelia nevedeli, kto to bol. Myslím si, že nominovanie práve verejne známych ľudí je prvým krokom k tomu, aby sa na meste prestalo zle hospodáriť.“
Mnohé osobnosti však ponuky Smeru odmietli. „Tvrdili, že sa nechcú zapojiť do politiky. Iní hovorili, že ich politika nezaujíma, ďalší zase chceli ísť ako skupina ľudí, nie pod politickou stranou. Mnohí sa tiež báli, že hlavička Smeru im ublíži profesionálne, že nedostanú angažmán a zákazky,“ dodal Ščasný.
V menších mestských častiach, ako je Devín či Vajnory, Smer našiel kandidátov napríklad z radov lekárov, ktorých vlastní obyvatelia poznajú.
Kandidáta na primátora Smer nepostavil a oficiálne nikoho z desiatich kandidátov zatiaľ nepodporí. „Primátor musí byť silná osobnosť, ktorá sa v komunálnej politike vyzná. Moravčík a Kresánek sa nechali riadiť inými. Zodpovednosť však nesú oni. Myslím si, že Ďurkovský je vhodnou osobou na primátora,“ povedal k otázke primátora Ščasný.
Ešte v apríli uvažoval Smer o koalícii na úrovni mesta s SDKÚ, OKS a SMK. Po voľbách sa však situácia vyvinula tak, že do mestského zastupiteľstva pôjde strana sólovo, v mestských častiach sa spojila väčšinou s pravicovými stranami.
INGRID DROZDÍKOVÁ