Pred piatimi rokmi založil MARCO CLAUSEN spolu s priateľmi, aktivistami a susedmi Prinzessinnen Gärten, populárnu komunitnú záhradu v Berlíne. Bratislavské záhrady chváli. Radí, aby ich bolo viac.
Navštívili ste viaceré bratislavské komunitné záhrady, vedeli by ste ich porovnať s Prinzessinnen Gärten?
„Ťažko sa to porovnáva, pretože Prinzessinnen Gärten je veľmi veľká záhrada v centre mesta, hneď vedľa máme dokonca stanicu metra. Prinzessinnen Gärten je otvorená pre všetkých, na rozdiel od bratislavských záhrad na nej nemáme oplotenie. Fungujeme ako nezisková organizácia, snažíme sa zarobiť peniaze na financovanie neziskových aktivít ako napríklad vzdelávanie. Učíme ľudí, ako ekologickejšie záhradkárčiť, ako udržať biodiverzitu a podobne. Robíme množstvo workshopov, napríklad o kompostovaní, semiačkach alebo včelárení. Našu záhradu používame ako platformu na iné aktivity ako umenie, koncerty, ľudia k nám chodia maľovať, recyklovať, opraviť bicykel, chodia k nám aj škôlky. Dávame ľuďom možnosť vytvárať verejný priestor. To je trochu rozdielne od záhrad, ktoré som videl v Bratislave. Ale v Berlíne je aj vyše stovka komunitných záhrad, ktoré sú podobné tomu, čo som v Bratislave videl.“
Ako na vás zapôsobili komunitné záhrady u nás?
„V prvom rade som tu videl veľký potenciál. Je tu veľa nadšených ľudí s množstvom energie. Komunitné záhrady, ktoré som videl, sú krásne miesta. Všade však majú dlhý zoznam čakateľov, ktorí by chceli tiež záhradkárčiť. Takže tu existuje veľký dopyt. Tiež je tu veľa prázdnych miest, ktoré nie sú využívané. Problém vidím možno v tom, že by bolo treba nájsť model, ktorý by dával väčšiemu počtu ľudí možnosť robiť takéto aktivity. Páči sa mi, že občianske združenie Vnútroblok začína riešiť aj ostatné prázdne a nevyužité miesta, ktoré by mohli slúžiť ľuďom. Krasňanský zelovoc zas niekto zničil, to však ľudí vôbec nezastavilo a dali ho znova dokopy. Vidíme, že keď sa spojí skupina ľudí, dokáže byť sebestačná a vytvoriť veľa dobrých vecí. Vždy však potrebuje pomoc ako napríklad pozemok, vodu, čo býva tiež častý problém.“
Stalo sa vám v Prinzessinnen Gärten niekedy niečo podobné ako v Krasňanskom zelovoci, že ľudia zničili záhradu?
„Nie, to sa nám nestalo. Ale myslím, že v prípade tejto záhrady nešlo o vandalizmus, skôr to vyzerá, že to bol plánovaný útok. Nám sa nič také nestalo, pretože od toho momentu, keď sa vytvorila okolo záhrady komunita, ľudia to začali rešpektovať.“
Aké boli prvé reakcie na vašu záhradu?