Na udelenie azylu čakajú v tábore aj niekoľko rokov. Čas si krátia napríklad aj futbalom.
BRATISLAVA. Pred sídlom bratislavského primátora Primaciálnym palácom si v piatok rozostavia mantinely, oproti sebe postavia dve malé bránky a budú hrať futbal.
Futbal má byť zbraňou proti rasizmu a predsudkom. Postavia sa proti sebe dva tímy. Jeden bude zostavený z dočasných obyvateľov utečeneckého tábora pri Šamoríne a druhý budú okrem dvoch Afričanov tvoriť aj Slováci.
Utiekol cez Ukrajinu k nám
Martia pochádza z Konga, odkiaľ musel pred niekoľkými rokmi ujsť. „Zbili ma a povedali, že nabudúce sa to skončí horšie,“ spomína. Študoval na Ukrajine, odtiaľ prišiel na Slovensko, kde žiadal o azyl.
„Mesačne by som mal dostávať desať eur. Už si ani nepamätám, kedy som ich naposledy videl,“ rozpráva. Pracuje tu na brigáde, aby uživil slovenskú manželku a niekoľkomesačnú dcérku. Bývajú v prenajatom byte v Bratislave.
„Neviem, čo bude zajtra,“ vraví. „Niektorí ľudia na mňa kričia, nech sa vrátim, odkiaľ som prišiel. Ja však chcem ostať na Slovensku so svojou rodinou.“ S priateľmi chodieva na pivo alebo si zahrajú futbal.
Jeho spoluhráč je tiež z Konga. Volajú ho Dada. Vlastným menom sa volá Nkololo. „Je to extravagantný a veselý mladík, vyzerá ako člen hudobnej skupiny Black Eyed Peas,“ smeje sa Sergej Danilov, spoluzakladateľ projektu Šport spája.
„Prežil si však aj nepríjemnosti, keď ho jeho spolubývajúci chytil pod krkom a hodil na stôl s tým, aby sa vrátil do Afriky. Polícia to vyhodnotila ako priestupok,“ vraví Danilov.
Dvaja Afričania budú hrať s tímom, ktorý funguje už šesť rokov a súťaží v amatérskej lige. Proti nim budú stáť uchádzači o azyl z tábora v Rohovciach.
Tím Different Colours United. Martia je vľavo dole.
FOTO - sportspaja.ipmd.sk
Muži a ženy s deťmi zvlášť
Niektorí utečenci zo zahraničia čakajú na azyl aj niekoľko rokov. Na Slovensku sú pre nich tri tábory.
„Tí, ktorí požiadajú o azyl, idú do tábora v Humennom. Tam prejdú karanténou a ženy a deti idú do Opatovskej Novej Vsi a muži do Rohoviec,“ vysvetľuje Peter Devínsky zo Slovenskej Humanitnej rady. Okrem toho sú ešte dva tábory pre ilegálnych migrantov, ktorých idú vyhostiť z krajiny.
V Rohovciach je dnes nahlásených okolo štyridsať mužov. Môžu sa voľne pohybovať a chodiť aj mimo tábora.
„V tábore majú ubytovanie, stravu a základnú zdravotnú starostlivosť od štátu,“ vraví Devínsky. „My sa tam o nich celoročne staráme, poskytujeme im aj právnu pomoc.“
„Akciou chceme vyjadriť nielen naše porozumenie s ich situáciou, ale aj presvedčenie, že utečenci si zaslúžia žiť v tejto krajine bez predsudkov, opovrhovania či byrokratických naťahovačiek,“ píšu o projekte s názvom Medzi nami si vítaný organizátori akcie.