Galéria mesta Bratislavy chce do svojich priestorov v Pálffyho paláci na Panskej ulici po dvoch rokoch opäť nalákať návštevníkov na Alfonsa Muchu. Na výstave pod názvom Alphons Mucha v USA, na Morave a v Čechách, ktorá má vernisáž vo štvrtok 14. novembra
Začiatkom roka 1921 predstavil Alfons Mucha v Brooklynskom múzeu v New Yorku prvú časť svojho životného diela – Slovanskej epopeje. Ohlas na výstavu bol obrovský, sprevádzaný masívnou návštevnosťou 480 tisíc ľudí. Obraz Český kráľ, zlatý a železný Přemysl Otakar II. sa žení v Bratislave, ktorý môžete od piatku spolu s ostatnými dielami vidieť v GMB v Pálffyho paláci do 19. januára, má úctyhodné rozmery 405 x 480 cm.
Galéria mesta Bratislavy chce do svojich priestorov v Pálffyho paláci na Panskej ulici po dvoch rokoch opäť nalákať návštevníkov na Alfonsa Muchu. Na výstave pod názvom Alphons Mucha v USA, na Morave a v Čechách, ktorá má vernisáž vo štvrtok 14. novembra a pre verejnosť bude sprístupnená o deň neskôr, uvidíme 110 diel. Práve dnes ich priviezli do Bratislavy.
Kým prvá výstava bola venovaná predovšetkým plagátovej tvorbe a mala názov Paríž 1900, terajšia predstavuje to najlepšie z amerického a českého obdobia maliara, teda „pred“ a „po“ Paríži – kresby, maľby, ilustrácie, vitráže, ale i bankovky, známky, fotografie a ocenenia umelca.
Vystavené diela sú poistené na 45 miliónov slovenských korún a celkové náklady na výstavu, ktoré zväčša pokryli sponzori, predstavujú okolo jedného milióna.
Raritou výstavy je veľkorozmerné plátno z cyklu Slovanská epopej – Český kráľ, zlatý a železný Přemysl Otakar II. sa žení v Bratislave (na snímke). Úctyhodné rozmery plátna 405 x 480 cm dali pracovníkom galérie „zabrať“, obraz bude napokon umiestnený na schodisku, pri vstupe do výstavných priestorov na druhom poschodí. Je maľovaný temperou a Mucha ho venoval mestu Praha v roku 1945. Až doteraz neopustil Moravský Krumlov.
Expozíciu pripravil zberateľ Jan Kukal, ktorého si pamätáme ako bývalého česko-slovenského reprezentanta v tenise. Vybrané diela pochádzajú zväčša zo zbierok múzeí a galérií v Čechách – mnohé doteraz ešte neopustili územie Českej republiky – dvadsať z nich je zo súkromných zbierok.
Pred dvomi rokmi výstavu videlo viac ako 20-tisíc návštevníkov a vstupenky stáli 60 korún. Tento rok sa očakáva ešte väčšia návštevnosť a cena vstupenky, aj vzhľadom na náklady, vzrástla na 80 korún, s polovičnou zľavou pre dôchodcov, deti a študentov, to isté platí pre skupinové lístky.
Pretože na vstup do výstavných priestorov sa na prvej výstave čakalo v rade, vychádza vedenie galérie návštevníkom v ústrety predĺženými otváracími hodinami, namiesto do 17.00 bude Pálffyho palác otvorený do 18. hodiny. Otvorené bude aj počas vianočných sviatkov, galéria bude zatvorená len na Nový rok.
Súčasťou výstavy, ktorá potrvá do 19. januára, je predaj reprodukcií Muchových diel, kalendárov, upomienkových a darčekových predmetov, tiež katalógu a multimediálneho CD s virtuálnou výstavou.