Na Laurinskej ulici pred kožušníctvom Líška začala svoju kampaň Sloboda zvierat. Dve dievčatá v kostýme líšok sedeli uväznené v klietke pred predajňou. Ostatní rozdávali okoloidúcim letáky s informáciami.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Pred kožušníctvom Líška na Laurinskej ulici sa aktivisti Slobody zvierat snažili upozorniť na utrpenie zvierat chovaných na kožuch. „Niektorí ľudia argumentujú tým, že kým trpí toľko ľudí, treba sa starať o nich a nie o práva zvierat. Myslím, že ide o postoj k všetkému živému. Ten, kto nechce, aby sa ubližovalo ľuďom, bude pred utrpením chrániť aj zvieratá,“ povedal jeden z aktivistov. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Na Laurinskej ulici pred kožušníctvom Líška začala svoju kampaň Sloboda zvierat. Dve dievčatá v kostýme líšok sedeli uväznené v klietke pred predajňou. Ostatní rozdávali okoloidúcim letáky s informáciami.
Ľudia sa zvedavo pristavovali. Niektorí si ani neuvedomili, že sú oblečení v koženom kabáte. Dve postaršie panie v kožúškoch sa bojazlivo obzreli. „Naša kampaň nie je agresívna. Vychádzame z toho, že ľudia si zväčša ani nevedia predstaviť súvislosť veľkého utrpenia zvierat s kožuchom, ktorý nosia. Myslím, že keď si to začnú uvedomovať, bude to úspech. A nádej pre zvieratá. Dnes nám to trochu kazí dážď – ale k smutnej akcii patrí aj smutné počasie,“ povedala Monika Ďurkovičová zo Slobody zvierat.
Plagát za jej chrbtom informoval, že na jeden kožuch je potrebné zabiť asi 65 noriek, 130 činčíl, 100 veveričiek, 15 rysov, 14 vydier alebo 10 líšok.
Práve začínajúca kampaň Slobody zvierat bude trvať pol roka. Jej cieľom je iniciovať zmenu legislatívy, ktorá u nás nestanovuje podmienky chovateľom kožušinových zvierat na farmách. Na Slovensku ešte existujú farmy s líškami, činčilami a norkami. Zvieratá chované na kožuch tu žijú v nevyhovujúcich podmienkach. Líšky v klietke s rozmerom jeden meter štvorcový. Párik noriek v klietke pol metra štvorcového. Zvieratá trpia a zreteľne sa to odráža aj na ich správaní. V Európe prevláda v súčasnosti trend farmy kožušinových zvierat zakázať alebo legislatívne znevýhodniť.
„Ak sa prijme zákon, ktorý bude určovať podmienky chovu tak, aby zvieratá netrpeli, znamená to aspoň podobné priestory a starostlivosť, akú majú v zoo. Farmy to v podstate privedie k zániku,“ povedal veterinár R. Kolesár.
Druhým cieľom kampane je upozorňovať ľudí na to, že kožuch je v súčasnosti zbytočným luxusom – nie je k životu potrebný.