Čo sa deje
PKO
Henbury – zachovať nechcú ani časť PKO;
magistrát – súdi sa s Henbury, sporí sa aj o nájomné za pozemky pod PKO;
aktivisti – upozorňujú, že Henbury zavádza, chcú PKO otvoriť.
BRATISLAVA. Všetci od začiatku vedeli, že mesto sa zaväzuje, že PKO bude odstránené. Tieto slová Jána Krnáča pre denník SME, konateľa firmy Henbury, vlastniacej pozemky pod PKO, označili aktivisti z iniciatívy Bratislava otvorene za zavádzanie.
„V uznesení o predaji nie je nič, len to, že Ďurkovský má rokovať o odkúpení budovy,“ hovorí Matej Vagač z iniciatívy. Pripomína tiež, že budovy mali na nábreží stáť, kým nebude mať mesto nové priestory. „Nehovorilo sa nič o búraní, mesto malo pozemok užívať, kým potrebuje, za korunu. O búraní sa začalo hovoriť až po štyroch rokoch od predaja.“
Vagač upozorňuje aj na prieskum verejnej mienky, ktorý si dal v roku 2011 urobiť magistrát. Vyplýva z neho, že až 75 percent ľudí je za zachovanie celého alebo aspoň časti Parku kultúry. Keď vraví konateľ Henbury o polovici v súvislosti s kauzou PKO, nehovorí podľa Vagača pravdu.
Aktivista síce pripúšťa, že ľudia mohli názor za tri roky zmeniť, no dôležité je podľa neho pýtať sa, nie či sa im páči PKO, ale či sú za zbúranie PKO bez náhrady. Primátora aj poslancov iniciatíva žiada, aby sa o mestskú budovu starali a sprevádzkovali ju ako Starú tržnicu. To, že PKO stojí už tri roky prázdne a mesto ho neprevádzkuje, môže byť podľa Vagača aj zámer.
Prečítaj si rozhovor s Matejom Vagačom - nielen o PKO