Keď vystupujú aktivisti a ľudia na hodine pre verejnosť, poslanci idú do bufetu. MATEJ VAGAČ z iniciatívy Bratislava otvorene hovorí, že je to rana medzi oči. Roky píše tlačové správy a podania na prokuratúru. Energiu mu vraj dávajú samotné kauzy aj zúfalstvo, že miznú verejné priestory.
Zbúraná Cvernovka, Gumon, Kablo, zničená Tabačka, stavba na Beblavého. Baví vás ešte bojovať?
„Aktivizmus je životný postoj, záleží nám na meste a na kvalite života.“
Ste súčasťou iniciatívy Bratislava otvorene. Koľko rokov sa tomu aktívne venujete?
„Od roku 2002 aktívne, keď sa začala kauza Podhradie. Vtedy prebehla architektonická súťaž, kde vyhrali naozaj ‚krabice‘.“
Máte ešte silu, keď vidíte, že veľa vašich bojov sa skončilo bez nejakého viditeľného výsledku?
„Raz je človek hore, raz dole. Priznám sa, že energiu nám dávajú práve tie kauzy, lebo sa množia. V roku 2002 sme mali funkčné PKO, nikomu ani nenapadlo, že ho môžeme stratiť. Každá kauza akoby nanovo otvorila otázku, aj toto nám v Bratislave zmizlo alebo zmizne? Nikto nepredpokladal, že začnú miznúť parky, napríklad Kollárko alebo Šafko, trend v zahraničí je totiž iný, tam parky vznikajú. Naša energia tak pramení aj zo zúfalstva a z toho, že zanikajú verejné priestory.“
Parky miznú, budovy padajú, PKO je zatvorené. Má váš boj zmysel?
„Zmysel to určite má. Myslím, že keby sme nerobili aspoň to čo teraz, tak sme na tom ako mesto ešte horšie. Prirodzený občiansky postoj treba formovať. Občianskych skupín je tu veľa.“
Vaša je však výrazná.
„Áno, lebo za roky, čo sa tomu venujeme, sme sa vyprofilovali aj na určitú odbornú úroveň. Napríklad v stavebnom procese vieme byť partnerom.“
Koľko máte členov?
„Aktívna skupina je okolo desať ľudí, v širšej nápomocnej skupine je nás viac. Fungujeme na e-mailovej konferencii. Pracujeme aj s odborníkmi, ktorí sú ochotní poradiť.“
Nemali ste pre aktivizmus problémy napríklad v práci? Alebo nesnažili sa vás nejakí developeri zastaviť?
„Skúsil to napríklad Jeremy Cristau v kauze búrania Cvernovky (riaditeľ Hamilton group, vlastník Cvernovky pozn. red.), ktorý zažaloval dve naše aktivistky za poškodenie dobrého mena, svojho aj svojej firmy. Po čase žaloby stiahol. No tento rok sme zistili, že na Úrade priemyselného vlastníctva v Banskej Bystrici zaregistrovala jedna eseročka, alebo si chce zarezervovať, názov Bratislava otvorene. Tá eseročka je podľa našich indícií spojená s developerom, ktorý chce stavať na Kollárovom námestí. Podali sme námietku, lebo značku máme chránenú a v rámci Slovenska ju analogicky používajú ďalšie občianske iniciatívy, napríklad Petržalka otvorene, Považská Bystrica otvorene a podobne. Teraz je na úrade, ako si s námietkou poradí.“
Aktivistku od vás pani Šimončičovú, myslím, niekto aj udrel pri výrube stromov.
„Áno, ona bola pri výrubovom konaní ako jeho zákonná účastníčka a bránila strom pred výrubom. Agresívny majiteľ sa nezdržal a napadol ju. Ale že by niekto od nás mal problémy v práci alebo podobne, tak to neviem.“
A čo úplatky. Nesnažil sa vás niekto podplatiť, aby ste nebojovali?
„Osobne som sa s tým nestretol.“
Developeri sa tak však vyjadrujú na adresu aktivistov.
„Nech to skonkretizujú, to by ma prekvapilo, za našich aktívnych členov by som si dal aj malíček odťať.“ (úsmev)
S magistrátom a vedením mesta komunikujete. Aké sú dnes vaše vzťahy?
„Pri nástupe pána primátora Ftáčnika bola vôľa z jeho strany, no za tie tri roky to dosť upadlo. Naša skúsenosť je taká, že veľa nasľubuje a povie, aj si to zapíše, no keď sme si zápis vyhodnocovali, veľa z vecí, ktoré povedal, že súhlasí, sa nesplnilo. Tak sme to brali aj ako stratu času. Stretnutia sa skončili. Intenzívne to bolo tak rok po nástupe, potom čoraz menej a menej, a teraz už ani neviem, kedy sme sa stretli.“
Na mestských zastupiteľstvách som si všimla, že keď je o štvrtej čas na vyjadrenie verejnosti, kde často vystupuje aj niekto od vás, naplní sa bufet, čiže poslanci idú na kávu. Ako to vnímate, že keď vystúpia občania, poslanci odídu.
„Tá polhodinka pre občanov je často naplnená rôznymi miestnymi problémami, no až ma to desí, keď vidím, ako poslanci nepočúvajú. Pre ľudí je to doslova rana medzi oči. Pred voľbami sa politici zas budú tváriť inak.“
Je spolupráca s magistrátom alebo primátorom lepšia ako v minulosti.
„Miera arogancie u pána Ďurkovského bola veľmi silná, pán Ftáčnik aspoň počúva.“
Počúva, no aj niečo vyriešil?
„(Smiech). Myslím, že zatiaľ veľmi málo.“
Čo sa podľa vás podarilo, pomaly sa mu ako primátorovi končí obdobie?
„(Dlhšie ticho).