Spolužiaci dostali preventívne lieky.
BRATISLAVA. V jednej z bratislavských materských škôl mali v posledných dňoch infekčný poplach. Celej jednej triede s dvadsiatkou detí museli nasadiť preventívne antibiotiká.
V škôlke na Letnej ulici v bratislavskom Novom Meste totiž zistili jednému z detí meningokokovú infekciu.
Meningokoky spôsobujú meningitídu, teda zápal mozgových blán.
Lieky treba podať rýchlo
„Ide o ochorenie prenášané respiračnou cestou, má progresívny charakter,“ vysvetlila hovorkyňa krajskej hygieny Katarína Nosálová. Nevyhnutné je okamžité podanie antibiotík.
„Keďže ide o závažné ochorenie, protiepidemické opatrenia sa vykonávajú i pri podozrení,“ vraví Nosálová.
Aj pre podozrenie deťom zo škôlky nasadili antibiotiká. Infekcia sa napokon potvrdila pri jednom z detí, ostatné sú zdravé.
V takýchto prípadoch dávajú lekári preventívne antibiotiká všetkým, ktorí sa s dieťaťom dostali do kontaktu. Sledovať ich budú sedem dní a mali by obmedziť námahu.
„Na Slovensku zaznamenávame ročne okolo 60 prípadov. Najvyššia chorobnosť býva u detí do päť rokov a u adolescentov,“ vraví Nosálová.
Ide o vážne ochorenie, úmrtnosť sa pohybuje okolo desiatich percent. V roku 2011 dokonca dosiahla až 43,5 percenta.
Ak lekár zistí túto nákazu, musí upozorniť Úrad verejného zdravotníctva a ten potom zasahuje v škole či na pracovisku, kde sa nakazený pohybuje.
Akú sú príznaky ochorenia
Začiatočné príznaky meningitídy sú vysoká horúčka a silnejúce až neznesiteľné bolesti hlavy. Neskôr sa pridáva strnulosť šije, vážnym príznakom sú mnohé menšie modré škvrny. Pacient vracia, upadá do bezvedomia, je malátny, môže mať záchvaty kŕčov, je nepokojný.
Dojčatá a malé deti nechcú piť, bývajú mrzuté, apatické a ospalé, pričom príznaky sa prejavujú menej. V prípade starých ľudí hrozí pomýlenie s inou diagnózou. Okolie pacienta často neochorie.
Očkovanie proti meningokokom nie je veľmi rozšírené, protilátky totiž miznú počas mesiacov až niekoľkých rokov. Očkujú skôr ľudí v epidemických oblastiach.