SME

Deti budú šiť i variť pre rozprávkové postavičky

Detský interaktívny festival Kde bolo, tam bolo sa bude konať cez víkend 14. a 15. júna na Hlavnom námestí a nádvorí Starej radnice.

BRATISLAVA. Deti čoskoro na dva dni odložia svojich rodičov do rodičovského kútika a prenesú sa do rozprávkovej krajiny. V Bratislave totiž opäť štartuje detský interaktívny festival Kde bolo, tam bolo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Budúci víkend 14. a 15. júna zaplnia Hlavné námestie aj nádvorie Starej radnice workshopy, v ktorých budú deti šiť šaty či variť pre rozprávkové postavičky pod vedením známych osobností. Vstupným na festival je ovocie a zelenina pre zvieratá do bratislavskej zoologickej záhrady.

O muflńovi Ancijášovi

Festival, ktorý sa v hlavnom meste koná už po tretíkrát, sa organizátori vlani snažili ušiť na mieru rozprávkam o muflónovi Ancijášovi od spisovateľa Branislava Jobusa.

SkryťVypnúť reklamu

"Posledná jeho kniha skončí tým, že muflón Ancijáš je vystrelený do vesmíru. Ancijáš nás príde pozrieť aj tento rok, no zároveň na knihu nadväzujeme vo vesmírnom duchu predstaveniami Haló, mimozemšťan? a Veľkí herci malým deťom. Pre postavičky z nich budú deti variť," vysvetlila na dnešnej tlačovej konferencii organizátorka festivalu Kde bolo, tam bolo... Broňa Tarnócy.

Festivalové dni odštartuje čítanie rozprávok a raňajky. Po ňom sa rozbehne séria workshopov. "Ten náš bude vyslovene o tvorivosti, o tom, že si deti môžu vytvoriť svoju hudbu priamo v procese. Ukážeme im hudobné nástroje, aby v sebe objavili lásku k hudbe, ktorá je zrejme ešte prirodzenejšia ako ľudská reč," vysvetľuje herečka a jazzová speváčka Lucia Lužinská, ktorá spolu s hudobníkom Borisom Čellárom povedie music workshop.

SkryťVypnúť reklamu

Kresliť hudbu farbami

Hudbu tam možno budú skúšať aj nakresliť farbami. Herečky Zuzana Porubjaková a Zuzana Šebová chlapcom a dievčatám zase predstavia "dosky, ktoré znamenajú svet" v ich drama workshope, variť deti budú s kuchárom Jarom Židekom a tancovať so skupinou The Pastels.

Navrhnime jedinečné modely, vyzýva deti fashion workshop. Lektorovať ich v móde bude okrem iných aj módna návrhárka Dana Kleinert.

"Deti okrem zábavy získajú aj pocit sebavedomia, že vedia niečo vytvoriť a že to vedia vlastnými rukami. To bude pre nich vzácne," vraví Kleinert.

Svetom nepočujúcich malých Bratislavčanov prevedie tlmočník posunkového jazyka Robo Šarina v tichom workshope, umelecké dielo i pohľadnicu mesta budú môcť chlapci a dievčatá vytvoriť s maliarom Róbertom Hromcom a vlastné bývanie pre rozprávkové postavičky zase navrhnúť so slovenskými architektmi.

SkryťVypnúť reklamu

"Cieľom je zvýšiť povedomie o architektúre už u našich najmenších a viesť ich k zodpovednosti za prostredie, v ktorom žijú," tvrdia organizátori.

Na festivale bude prebiehať aj trh chránených dielní pod záštitou Lucie Hablovičovej z občianskeho združenia Svetluška. Hračky, tričká či kvetináče tak odprezentujú ľudia s mentálnym postihnutím.

Deti by sa mali pred festivalom zaregistrovať na www.kdebolotambolo.com, aby mali miesto vo svojom vybranom workshope isté. Každý workshop má odporúčaný vek. V prípade nepriaznivého počasia bude festival prebiehať v Starej tržnici.

Rozprávkový festival tento rok znova prebieha aj v Žiline, kde sa bude konať už 8. júna.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  2. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  4. Čo bude toto leto in?
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  2. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo?
  3. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  4. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  6. Čo bude toto leto in?
  7. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  8. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 470
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 841
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 6 465
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 639
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 4 155
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 345
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 943
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 450
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 399
  2. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 541
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 435
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 8 132
  5. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 136
  6. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 6 068
  7. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 6 021
  8. Vladimír Bojničan: Z výkalov bič neupletieš – ani keby opozícia zrovna začala znášať zlaté vajíčka 5 715
  1. Marian Nanias: Jadrové zbrane – versus - Umelá Inteligencia.
  2. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  3. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  4. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  5. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  6. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  7. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  8. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
SkryťZatvoriť reklamu