
Slovenskí jachtári si včera v Bratislave pripomenuli 50. výročie organizovaného jachtingu u nás. Prvé preteky v jachtingu sa uskutočnili na Seneckých jazerách. V Bratislave je dnes viac ako desať jachtárskych oddielov. Historicky najúspešnejší je Yacht Club Slovan.
Slovenský zväz jachtingu oslávil 50 rokov organizovaného jachtingu na Slovensku. V sobotu sa v Dome športu stretlo množstvo jeho prívržencov.
Niektorí boli ocenení, iní spoločne s nimi spomínali. Oslávencom prišlo zablahoželať mnoho významných hostí, medzi ktorými nechýbal ani predseda Slovenského olympijského výboru František Chmelár či Vladimír Černušák.
Medzi svetoznáme mená v tejto brandži patria Pavol Macháček a Jozef Varšáni, ktorí v rokoch 1993 až 1995 oboplávali zemeguľu na plachetnici Zuzana, či Otakar Malý, jeden z nestorov jachtárskeho hnutia a tvorca úspechov bratislavského Yacht Clubu Slovan Bratislava. Nemalé zásluhy patria aj Vladimírovi Porubskému, bývalému predsedovi československého a neskôr aj slovenského zväzu, a Viliamovi Teplému, zakladateľovi a prvému predsedovi Yacht Clubu Slovan.
„Jachting je šport deviatich remesiel, venujú sa mu celé rodiny. Je veľmi dôležité spoliehať sa na vlastné schopnosti a dôverovať svojej posádke. Chceme vykročiť do ďalšej päťdesiatky s nádejou, že pri oslavách stého výročia budeme ešte spokojnejší,“ vyslovil želanie predseda Slovenského zväzu jachtingu Peter Šabo.
Pýchou súčasnej éry slovenského jachtingu sú mládežnícke preteky družstiev v Senci v triede Optimist. „Sú mimoriadne populárne a organizované na vysokej úrovni. To je dôkaz, že nové a kvalitné podujatia môžu vznikať aj v súčasnosti, keď si mnoho ľudí sťažuje na nedostatok peňazí a na rôzne prekážky. Držíme sa názoru, že jachting môže robiť každý, kto chce. A keď naozaj chcete, cestu za financiami si napokon nájdete,“ dodal Šabo.
Bratislava má viac než desať oddielov a medzi historicky najúspešnejšie patrí Yacht Club Slovan. „Mnoho z nich sa venuje aktivitám na mori. Zúčastňujú sa na pretekoch po celom svete. Slovan má obrovskú históriu a devízu v mládeži. Je sedemnásťnásobným majstrom bývalého Československa, čo hovorí za všetko.“
MIROSLAV HÝLEK
ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV