BRATISLAVA. Život bratislavských Židov po novembri ´89 odhaľuje výstava "Sme tu!" v Židovskom komunitnom múzeu, ktorého sídlom je jediná synagóga v Bratislave na Heydukovej ulici.
Prvá výstava svojho druhu
Ako informovala PR manažérka Židovského komunitného múzea Zuzana Kizáková, prvá výstava svojho druhu na Slovensku predstavuje návštevníkom prostredníctvom autentických záberov dnešný židovský život v hlavnom meste a jeho premeny za štvrťstoročie života v demokratickom zriadení.
Už tretiu sezónu má zároveň verejnosť možnosť prehliadnuť si aj stálu expozíciu Židia v Bratislave a ich kultúrne dedičstvo, ktorá je prehliadkou desiatok najvzácnejších artefaktov viažucich sa na dôležité míľniky v bohatej histórii židovskej komunity.
Kizáková pripomína, že Židovské komunitné múzeum tento rok otvorili 25. mája, pre záujemcov je prístupné do 12. októbra s výnimkou židovských sviatkov. Otváracie hodiny sa oproti minulým rokom predlžujú na každý piatok a nedeľu od 10:00 do 16:00.
O živote židovskej komunity v Bratislave
Výstava "Sme tu!" hovorí medzi iným o tom, aký je materinský jazyk, domov, tradície a sviatky Židov. Opisuje, aké hodnoty vyznávajú a aké dedičstvo prenášajú z generácie na generáciu.
Židovské komunitné múzeum ponúka pohľad do minulosti i súčasnosti židovskej komunity žijúcej v Bratislave. Podľa riaditeľa múzea Maroša Borského na zachytenie života Židov v hlavnom meste použili fotografie doplnené textami členov židovskej komunity.
Výstava tak "odhalí, čím žije židovská komunita, čo ju spája a čo je jej základom - či náboženstvo, kultúra alebo solidarita ľudí spojených rovnakými hodnotami a skúsenosťami," citovala Kizáková v tlačovej správe vyjadrenie Maroša Borského.
Židovské tradície
"Návštevníci si na výstave môžu prehliadnuť napríklad snímky židovskej svadby, aká sa koná na dvore synagógy pod svadobným baldachýnom nazývaným chupa, či obradu Bar micva, ktorý je dôležitým medzníkom v živote židovského chlapca, keď v trinástich rokoch dosiahne náboženskú dospelosť a po prvýkrát číta z Tóry," priblížila Kizáková.
"Oboznámia sa aj s tradíciou rituálnej obriezky či pravidiel viažucich sa na židovský pohreb," dodala. Výstava podľa nej vysvetľuje aj to, aká je dnešná úloha rabína v komunite či aké prikázania ukladá Tóra vykonávať na pomoc súvercom.
Návštevníci sa zoznámia aj so súčasnými aktivitami komunity, ako sú napríklad nedeľná škola židovského vzdelávania pre deti a mládež či podujatia pre generáciu, ktorá prežila holokaust. Nechýbajú ani aktuálne fotografie zachytávajúce oslavy významných sviatkov ako Šabat, Chanuka či Pesach v bratislavskej židovskej komunite.
Židovské komunitné múzeum pokračuje po minuloročnom úspechu so vzdelávacím projektom Otvárame dvere. Od júna do októbra 2014 prinesie šesť prednášok popredných odborníkov na otázky judaizmu, napríklad rabínov Barucha Myersa z Bratislavy,
Andrewa Goldsteina z Londýna či Toma Kučeru z Mníchova. Viac informácií o múzeu možno nájsť na webstránke - http://www.synagogue.sk. Partnerom Židovského komunitného múzea je Bratislavský samosprávny kraj. Synagóga a Židovské komunitné museum sú súčasťou Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva.