BRATISLAVA. Začalo sa to v Londýne v roku 1988 a postupne sa pridávali ďalšie európske mestá. Bratislava sa zapája už šiesty rok. Od 6. do 8. júna otvorí pre verejnosť záhrady a parky. Nepredstaví len tie mestské, ale vstúpiť sa bude dať aj niektorých súkromných, neznámych či ukrytých.
Dokopy mesto počas Víkendu otvorených parkov a záhrad ukáže rekordných 24 lokalít, hovorí Michaela Kubíková, riaditeľka neziskovej organizácie Národný Trust, ktorá akciu organizuje.
Spolu s Bratislavou sa zapoja aj iné slovenské zelené lokality. Na všetkých miestach majú ľudí čakať a sprevádzať dobrovoľníci.
„Cieľom podujatia je atraktívnou formou predstaviť hodnoty najmä historických parkov a záhrad Slovenska ako aj prácu ľudí, ktorí sa na tvorbe a údržbe týchto lokalít podieľajú či podieľali v minulosti,“ hovorí Kubíková.
Dodáva, že pozitívnymi príkladmi chcú organizátori motivovať najmä mladých, aby zelené plochy aktívne chránili.
Záhrada piatich zmyslov
Tipy z programu
Víkend parkov a záhrad (6. až 8. jún)
- Vodárenská záhrada na Devínskej ceste – sobotná brigáda ( 9.30-16.30) – Pestovanie v komunite, nedeľné lektorované prechádzky aj spoznávanie stromov;
- Záhrada lekárnika Pisztoryho na Štefánikovej – nedeľné bylinkovanie a predaj;
- Prüger – Wallnerova – Nekrasova ulica – sobotná brigáda (10.00 – 16.00), výstava študentských návrhov budúceho stvárnenia lokality, nedeľné lektorované prechádzky, hra kroket;
- Námestie slobody – nedeľné lektorované prechádzky, sadenie kvetov, diskusia aj s Jurajom Hovorkom s autorom fontány Družba.
-
Vnútroblok U susedov na dvore – dvor za Povrazníckou – nedeľné čítanie;
Foto: Vnútroblok na Povrazníckej
Historické záhrady ako Grassalkovičova, Prüger – Wallnerova, hradná či Lisztova, no aj moderné ako Krasňanský zelovoc či Galéria Ateliéru E.M. K tomu ukrytá farská na Prepoštskej i mestské priestory. Taká je bratislavská ponuka tohto ročníka.
Zavedie vás aj do súkromnej Záhrady piatich zmyslov plnej byliniek a kvetov. Pri prechádzke bežne ukrytou zeleňou na okraji Bratislavy sa budú dať spoznať aj neobvyklé bylinky a ochutnať to, čo sa v záhradke urodilo. Sprievodný program dopĺňa totiž návštevu každej záhrady či parku.
Vo vnútrobloku U susedov na dvore na Povrazníckej sa bude napríklad čítať v tieni stromov, organizované prehliadky zas povedú Vojenským cintorínom Kopčany, Ondrejským cintorínom, Sadom Janka Kráľ či Horským parkom.
O námestí aj Družbe
Organizátori chystajú aj skrášľovanie zelene vlastnými rukami. V Kochovej, Prüger – Wallnerovej či Vodárenskej komunitnej záhrade plánujú v sobotu od desiatej rána dobrovoľnícke brigády. Dodajú vraj náradie, pitný režim i dobrú náladu.
„Do akcie je tento rok prvýkrát zapojené aj Námestie slobody,“ vraví Kubíková. Chcú tak vraj poukázať na obrovský potenciál tejto plochy v centre mesta ako plochy pre vytvorenie kvalitného mestského parku.
Túto myšlienku môžu ľudia podporiť kúpením a zasadením vlastného kvetu. Spoločné sadenie prebehne v nedeľu a sprevádzať ho majú lektorované prechádzky námestím. Na debatu o námestí má prísť aj sochár Juraj Hovorka, autor tunajšej fontány Družba, ktorá je bez vody už od roku 2007.
O revitalizácii námestia sa na meste zatiaľ iba hovorí, podobne ako aj o konci najväčšej fontány na Slovensku. Na námestí má pribudnúť pamätník 17. novembru. Stáť by mal v hornej časti námestie, nad miestom kde kedysi bolo súsošie Klementa Gottwalda, ktorá strhli v roku 1991.
Vlaňajšie dobrovoľnícke brigády v Prüger – Wallnerovej záhrade.
FOTO - ARCHÍV NÁRODNÝ TRUST
Vnútroblok na Povrazníckej.
FOTO - NÁRODNÝ TRUST
Farská Prepoštská záhrada na Kapitulskej.
FOTO - NÁRODNÝ TRUST
Pohľad do Kochovej záhrady. Dnes je verejnosti neprístupná.
FOTO - NÁRODNÝ TRUST