BRATISLAVA. V bratislavskej galérii Medium dnes o 18.00 h otvoria výstavu TEXTIL >TEXTIL >>TEXTIL, ktorú pripravila Katedra textilnej tvorby Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave.
Jej názov prezrádza, že v expozícii sa prezentujú tri ateliéry pracujúce s textilom: Ateliér textilnej tvorby v priestore, Ateliér textilného dizajnu a Ateliér odevného dizajnu.
Podľa kurátorky výstavy Kataríny Hubovej každý ateliér pracuje so špecifickým zameraním, s využitím rôznych postupov, technológií, koncepcií aj materiálov.
Texilná tvorba v priestore
Ateliér textilnej tvorby v priestore, ktorý vedie Blanka Cepková, má špecifické postavenie v rámci Katedry textilnej tvorby, pretože ju rozširuje o ponuku voľného umenia v textilnom médiu.
Ateliér je svojou koncepciou najmladší na pôde katedry, ale zároveň je to ateliér s historickými koreňmi siahajúcimi do roku 1974. Základom je nadväznosť na tradíciu monumentálnej tapisérie, ktorá sa v histórii plne etablovala na poli vysokého umenia.
Táto cesta sa ukazuje ako stále živá a zaujímavá aj vďaka digitálnym technológiám. Ide najmä o digitálne žakárové tkanie, ktoré umožňuje vytvoriť textíliu so širokou škálou výtvarných výrazov od digitálne vytváraného obrazu až po grafické alebo maliarske predlohy.
Ateliér textilného dizajnu na VŠVU vznikol v roku 1992. Jeho prvého vedúceho Jozefa Bajusa po jeho odchode do USA vo vedení vystriedali viacerí pedagógovia.
Mária Fulková sa stala jeho vedúcou v roku 2004. V jej ateliéri prechádzajú študenti procesom vývoja svojej osobnosti po stránke výtvarnej, profesijnej, intelektuálnej i ľudskej.
Počas štúdia riešia zadania od malých foriem užitého textilného dizajnu cez špecifiká bytového a odevného dezénu až po riešenie textilu v architektonickom priestore.
Zadané úlohy vedú študentov k procesu hľadania vlastného prejavu, výrazu a umeleckej identity, schopnosti analyzovať podstatu problému, myslieť v súvislostiach a reagovať na potreby života. Ateliér ponúka priestor aj experimentálnym polohám dizajnu.
Ateliér odevného dizajnu
Myšlienka vytvoriť samostatný Ateliér odevného dizajnu vznikla po spoločenských zmenách v roku 1989, ktoré zásadne ovplyvnili spôsob výučby aj personálne obsadenie VŠVU.
Jeho cieľom bola najmä potreba užšej špecializácie študentov a absolventov zameraná na súčasné špecifiká dizajnu odevu vo všetkých jeho podobách. Ateliér bol založený v roku 1992 a spolu s dvoma textilnými ateliérmi prispel k osamoteniu a konštituovaniu Katedry textilnej tvorby.
Najskôr ho viedol akademický maliar Jozef Ťapťuch, v roku 1994 ho vystriedala maliarka Júlia Sabová, ktorá doteraz určuje charakter ateliéru.
Edukačným procesom vedie študentov k otvoreniu a poznaniu hľadania cesty, akými môžu dospieť k tvorbe odevu ako k excelentnému kusu artefaktu, ktorý sa dá rôzne kreovať od konkrétneho objektu až do tvorby ucelených kolekcií.
"Ide mi hlavne o podporu a individuálny prístup vo vyjadrovaní každého študenta, jeho špecifických intelektuálnych, výtvarných a invenčných schopností.
Odev tu nie je chápaný len ako produkt, ale ako médium s vlastnou výpovednou hodnotou. Umožňujem priestor na prekračovanie konvenčných hraníc, úsilie o vlastný koncept a nasmerovanie. Výučba je založená na experimente s materiálom, formou, strihom a technológiou," zdôvodňuje Sabová.
Výstava sa koná v rámci začínajúceho festivalu Dni architektúry a dizajnu (DAAD) 2014 a 65. výročia založenia VŠVU. Potrvá do 29. júna.