Na neobyčajnom futbalovom turnaji súťažili tímy detí z prostredia s nedostatkom možností na rozvoj a trávenie voľného času. Za nadávky im hrozila červená karta.
PETRŽALKA. Futbalové ihrisko saleziánskeho strediska na Mamateyovej ulici v sobotu obsadili pestrofarebné tímy detí.
Na futbalovom turnaji Nízkoprahový cup 2014 tu totiž súťažili tímy bratislavských centier venujúcich sa deťom zo sociálne znevýhodnených skupín či sídlisk s nedostatkom možností na trávenie voľného času. Vyhrali malí futbalisti z vrakunského Pentagonu, odmenení však boli všetci hráči.
Nedostatok príležitostí
„Sme jeden tím,“ hlásal nápis na tričkách hráčov z nízkoprahového centra Mixklub. Deti rôzneho veku aj farby pleti súťažili o futbalový pohár naplno, preto bolo občas počuť krik, ale aj nadávky. „Za tri nadávky majú červenú kartu,“ hovoril terénny pracovník Matúš o pravidlách pre svojich zverencov. Tú nakoniec nikto nedostal.
„Osobne mám pocit, že tieto deti sú presne také isté ako všetky ostatné,“ hovorí organizátorka turnaja a vedúca nízkoprahového programu organizácie Mládež ulice v petržalskom Modrom dome, Karin Andrášiková. „Líšia sa len v tom, že vyrastajú v prostredí, kde nemajú dostatok príležitostí na rozvoj,“ vysvetľuje.
Tie sa im snažia vynahrádzať práve nízkoprahové centrá, ktoré vznikajú na miestach, kde chýba ponuka voľnočasových aktivít. Väčšinou sú to sídliská na okraji mesta, kde nie sú ihriská či školy, a teda ani krúžky.
„Alebo sú to miesta, kde žijú deti, ktoré si nemôžu dovoliť za krúžok platiť alebo im v tom zabraňuje iná bariéra,“ vysvetľuje Andrášiková. Napríklad cítia, že nie sú vítaní kvôli príslušnosti ku nižšej sociálnej vrstve či rómskemu etniku.
Deti z okolia Pentagonu trávia voľný čas na ulici, nechodia do krúžkov, mladší veľakrát nepoznajú škôlky. Prečítajte si viac o ich nízkoprahovom klube.
Čítajte viac>>
Byť spolu, hrať fér a nebiť sa
Detstvo v takomto prostredí vplýva aj na ich budúcnosť. „Keď vyrastáš na sídlisku, kde okolo teba obchodujú s drogami a je tam vysoká kriminalita, je jasné, že ťa to ovplyvní,“ popisuje Andrášiková.
Mnohé z detí tak nezvládajú školu a majú problém začleniť sa do spoločnosti. Aj prostredníctvom futbalového turnaja sa to sociálni pracovníci snažia zlepšiť.
„Majú problém spolupracovať a sústrediť sa na hru,“ komentoval zápas svojich zverencov jeden z terénnych pracovníkov. Tí každý gól oslavovali rovnako intenzívne ako ich zverenci. „Taká som na nich pyšná!“ tešila sa vedúca Eva.
„Cieľom turnaja bolo, aby deti robili niečo spolu, hrali fér a videli, že niekto je zvedavý na to, ako hrajú,“ vysvetľuje Andrášiková. Najdôležitejšie je podľa nej práve čas trávený spoločnou aktivitou a to, že sa naučia jeden druhého rešpektovať a riešiť spory. „Učíme ich tomu, aby sa naučili spolu vychádzať a riešiť problémy bez toho, že by prichádzalo ku násiliu či agresii,“ hovorí Andrášiková.
Nízkoprahový cup 2014 sa konal v rámci kampane Inštitútu pre medzikultúrny dialóg „Šport spája – rôzne farby, jedna hra“. Tá má za cieľ využiť kladné stránky športu na začlenenie slabších skupín obyvateľstva do spoločnosti a zároveň bojovať proti diskriminácii v športe.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Oslava gólu.
FOTO - RICHARD LUTZBAUER
Šťastní víťazi z bratislavského Pentagonu.
FOTO - RICHARD LUTZBAUER