Počet inštitúcií, ktorým treba oznámiť zmenu bydliska či mena, závisí napríklad aj od toho, či človek podniká.
BRATISLAVA. Sťahujete sa a meníte adresu alebo ste sa hoci aj po rokoch rozhodli prihlásiť na trvalý pobyt tam, kde bývate? Čaká vás byrokratická tortúra.
Prvou zastávkou je úrad mestskej časti, presnejšie ohlasovňa pobytu alebo matričný úrad. Ten potom informáciu zašle do informačného systému ministerstva vnútra.
Na prihlásenie trvalého pobytu treba priniesť originál dokladu o vlastníctve či spoluvlastníctve nehnuteľnosti alebo notárom overenú nájomnú zmluvu na neurčitý čas. Ak nehnuteľnosť nevlastníte, potrebujete písomný súhlas majiteľa.
„Za vydanie potvrdenia o pobyte sa platí správny poplatok päť eur,“ vraví komunikačný manažér bratislavského Nového Mesta Ján Borčin. „Pri zmene mena alebo priezviska sa musí vystaviť nový rodný list, správny poplatok je tiež päť eur,“ dodáva.
„Nahlásenie trvalého bydliska je evidenčnou povinnosťou občana podľa zákona,“ vysvetlil a doplnil, že na trvalý pobyt je napríklad naviazaný sociálny program mestskej časti. Úrady pritom aj roky neodhalia obyvateľa, ktorý sa neprihlásil.
Vodičský vymeňte okamžite
Ak človek zmení priezvisko či adresu, stáva sa jeho občiansky preukaz neplatným, pretože neobsahuje správne informácie. Musí požiadať policajné okresné riaditeľstvo o vydanie nového občianskeho do tridsiatich dní.
- zmenu bydliska alebo priezviska treba nahlásiť na miestnom úrade mestskej časti;
- pri výmene občianskeho preukazu sa treba obrátiť na policajné okresné riaditeľstvo do 30 dní, poplatok je 4,50 eura;
- zmeny vo vodičskom preukaze treba polícii nahlásiť do siedmich dní, poplatok je 6,50 eura;
- zmeny v osvedčení o evidencii vozidla treba osobne hlásiť tam, kde je auto evidované, do 15 dní;
- zmeny osobných údajov treba zdravotnej poisťovni nahlásiť do ôsmich dní cez ePobočku, telefonicky, poštou či osobne;
- rovnako osem dní na písomné nahlásenie zmien Sociálnej poisťovni majú živnostníci, SZČO, dobrovoľne poistení aj tí, ktorí sa starajú o dieťa a poistné za nich platí štát;
- za zamestnaných nahlási zmeny zamestnávateľ do ôsmich dní, odkedy a o zmene dozvedel;
- poberatelia dôchodkov oznamujú zmenu osobne alebo písomne na adrese ústredia Sociálnej poisťovne, poberatelia iných dávok písomne alebo osobne na pobočke, ktorá im dávky vypláca;
- podnikatelia, SZČO a tí, ktorí prenajímajú nehnuteľnosť, musia zmenu údajov nahlásiť do 30 dní daňovému úradu;
- zmenu údajov treba nahlásiť aj ďalším inštitúciám, napríklad bankám či dodávateľom energií.
Do občianskeho sa dá teraz už doplniť aj údaj o krvnej skupine alebo o závažných chorobách či zapísať skratka titulu.
Zmenou údajov sa stávajú neplatnými aj vodičský preukaz a cestovný pas. Zmenu vo vodičskom treba nahlásiť do siedmich dní.
„Neplatný cestovný pas je občan povinný bezodkladne odovzdať orgánu, ktorý ho vydal,“ povedala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová. Nový pas stojí 33 eur a polícia ho vydá rovnako ako vodičský do mesiaca.
O pas môžete požiadať tam, kde bývate.
Meniť treba aj technický preukaz auta, teda osvedčenie o evidencii. Zmenené alebo nové údaje treba nahlásiť do pätnástich dní.
„Pri zmene priezviska sa vydávajú obidva nové doklady – papierové osvedčenie o evidencii a čipová karta osvedčenia o evidencii,“ hovorí Baloghová. Vydanie každého dokladu stojí šesť eur, celková výmena dokladov auta teda dvanásť eur.
Pokuta pri nedodržaní termínov, ktoré určuje zákon, môže byť v blokovom konaní až 33 eur.
Cez internet aj poštou
Zmenu trvalého pobytu treba nahlásiť aj zdravotnej poisťovni do ôsmich dní.
Zmenu možno nahlásiť cez ePobočku, telefonicky, osobne v ktorejkoľvek pobočke alebo vyplnením tlačiva, ktoré spolu s fotokópiou potrebných dokladov pošle poistenec poštou.