Na Obchodnej ulici vypratali veľkú krčmu, výklady zatemnili, pridali neónové svetlá, na dverách pribudli nálepky o SBS a číslo 18 v krúžku. Na Kamennom námestí zmizla obuv a jej výklady podstúpili podobné úpravy. V novom priestore cez cestu to bolo tak isto, podobne na prízemí hotela Danube.
Na všetkých týchto miestach v centre Bratislavy vznikli veľké herne. Všetko za posledný rok.
Za 25 rokov nadobudli herne nevídanú veľkosť a sebavedomie. V bratislavskom Starom Meste im prihráva aj fakt, že klasických nájomcov vysávajú Aupark a Eurovea.
Herne sa stávajú neodolateľným pokušením pre majiteľov budov, pretože ide o stabilné a silné firmy, ktoré môžu dlhodobo platiť za veľa metrov štvorcových.
Veľkú herňu teraz otvárajú aj na námestí SNP. Ide o jednu z budov Družstevných domov od Emila Belluša. Komplex z 30. rokov patrí do zoznamu pamiatok modernej architektúry Docomomo. Herňa nahradí prázdny priestor po KFC, časť priechodnej pasáže, ktorú teraz surovo predeľujú sadrokartónom. Neúcta k stavbe á la 90. roky.
Ak na ulici otvoria supermarket, okolo začnú vznikať mäsiarstvo, drogéria, pekáreň. Na námestí SNP už roky obsadzuje komplex herní ikonický Manderlák. Po dvadsiatich rokoch susedia so stávkovou kanceláriou, lacnou vinárňou, kebabom, nočným barom, krčmou, striptízom. A majiteľ sa o budovu vôbec nestará.
Herne robia presný opak toho, o čo by sa malo mesto snažiť: zlepšovať život a vytvárať pekný, užitočný a pohodlný verejný priestor.
Pri gamblingu sa ponuka stretáva s dopytom, peniaze na trhu existujú, herne vznikať budú. V minulosti existoval plán megakasína v Jarovciach. Neprešiel, infekcia sa trúsi všade po meste.
Bellušova Národná banka na Štúrovej, radnica na Primaciálnom alebo hotel Devín dosiaľ slúžia svojmu účelu.
Svetlík v pasáži Družstevných domov, ktorý sa spomína v každom sprievodcovi architektúrou v Bratislavy, už majitelia herne zatemnili. Z priestoru vedľa herne odchádza T-Mobile. Zatipujme si, čo nás čaká na námestí SNP o 20 rokov.