BRATISLAVA. Majoritní vlastníci pozemkov v okolí Kamenného námestia v Bratislave, developérska spoločnosť Lordship a Tesco Stores, podpísali dnes dohodu o vzájomnej spolupráci pri revitalizácii tohto územia.
Obe spoločnosti veria, že obnova prispeje k väčšej atraktivite lokality pre obyvateľov i návštevníkov hlavného mesta.
"Obe zúčastnené strany vnímajú, že zóna v okolí Kamenného námestia trpí od polovice 90. rokov stratou funkčnej kvality väčšej časti území," uviedol člen predstavenstva Tesco Stores Michal Dyttert.
"Súhlasíme preto s tým, aby sa pokračovalo v krokoch, ktoré by umožnili realizáciu projektu spojeného s revitalizáciou bloku okolo Kamenného námestia na základe urbanistickej štúdie," dodal.
Bratislava predáva Kamenné námestieČítajte
Štúdia ateliéru Siebert+Talaš
Z tejto štúdie, ktorú pripravil architektonický ateliér Siebert+Talaš, vyplýva, že budúca podoba námestia by mala zohľadňovať jeho historickú stopu a vrátiť do tejto centrálnej časti mesta pôvodný urbanizmus.
Zároveň by mal tento priestor podľa štúdie ponúknuť pestrú ponuku služieb, tradičné pasáže a parkovacie plochy sa majú presunúť výlučne do podzemia.
Bytová zástavba nemá prekročiť 30 percent, minimálne 70 percent občianskej vybavenosti majú tvoriť najmä obchodné prevádzky, reštaurácie, hotely, kancelárske priestory a tiež zariadenia pre kultúru, kiná a malé divadlá.
Zrevitalizovať sa má celý priestor ohraničený ulicami Špitálska, Rajská a Dunajská s celkovou rozlohou asi 37.000 štvorcových metrov (m2).
Väčšinu z priestoru vrátane Hotela Kyjev vlastní developérska skupina Lordship Real Estate, Bratislava má len necelých 3600 m2, teda Kamenné námestie.
Pozrieť sa na priestor ako na celok
"My samotné námestie vieme obnoviť, ale potrebujeme sa na priestor pozrieť ako na celok a hľadať, ako ho zrevitalizovať celý," vysvetľoval vlani pre TASR primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD).
Mesto má pre priestor platný územný plán zóny. Primátor vlani podotkol, že na revitalizáciu nestačí a bude nutné ho meniť. Podkladom pre nový mala byť práve urbanistická štúdia.
"Štúdia určuje limity, ktoré sa majú zapracovať do územného plánu zóny a ktorými sa bude musieť riadiť architektonický návrh," vysvetlil Juraj Šaštinský, zástupca spoločnosti Lordship. V pláne developéra je uskutočniť dve medzinárodné architektonicko-urbanistické súťaže.
Mesto chcelo pre účely revitalizácie celého priestoru za vyše 1,785 milióna eur predať Kamenné námestie britskej developérskej skupine Lordship Real Estate.
Vlani v novembri Ftáčnik podotkol, že podmienkou je, aby architektonické súťaže priniesli lepší stav priestoru. Inak námestie mesto podľa neho predávať nebude.
Proti predaju námestia vlani protestovali aktivisti. Boli presvedčení, že tento postup riešenia zanedbaného námestia vytvára nebezpečné precedensy a že priestor neostane verejný.