BRATISLAVA. Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik počas dnešného kontrolného dňa na Starom moste povedal, že časť zeminy z valu na Námestí hraničiarov v bratislavskej Petržalke už odviezli na Tyršovo nábrežie.
Použijú ju pri obnove Starého mosta. Skládka na Námestí hraničiarov obsahuje približne 23-tisíc kubických metrov zeminy, z toho približne 15-tisíc má byť použitých na budovanie násypov okolo mostných pilierov.
Podľa starostu Petržalky Vladimíra Bajana hľadajú priestor pre 7 000 kubických metrov, pričom nevylučujú možnosť, že zvyšok zeminy skonči na skládke.
Menšiu časť zeminy odstránia skôr
Zhotoviteľ stavby nosného dopravného systému medzičasom predložil harmonogram nakladania so zeminou, podľa ktorého jednu štvrtinu zeminy odstránia v mesiacoch jún až august.
Väčšiu časť odstránia v septembri a októbri. Informovala o tom petržalská hovorkyňa Michaela Platznerová, podľa ktorej petržalský stavebný úrad na základe tejto informácie pripravuje výzvu hlavnému mestu a spoločnosti Metro Bratislava, v ktorej ich žiada o dodržiavanie podmienok pre uskutočňovanie stavby.
Vo výzve ich bude žiadať, aby sypký materiál zabezpečili proti úletu a vzniku nadmernej prašnosti. Chcú tak obmedziť znečisťovanie ovzdušia prašnosťou, ktorá vzniká pri preprave materiálu, pri stavebných prácach či skladovaní sypkých materiálov a zeminy.
Chcú tiež, aby stavebnú sutinu hneď odstraňovali, keďže nie je povolené ju skladovať. Ako dodala Platznerová, podľa výsledkov merania poskytnutých Okresným úradom životného prostredia z meracej stanice na Mamateyovej ulici bola limitná hodnota prašnosti za mesiace január až marec prekročená 24-krát.
Samospráva požiadala Okresný úrad o správu s bližším vysvetlením vplyvov prekročenia týchto hodnôt vo vzťahu k obyvateľom.
Stavebný úrad bratislavskej Petržalky urobil štátny stavebný dohľad v súvislosti so skládkou zeminy pri Námestí hraničiarov vo štvrtok 24. apríla.
Urobil tak na pokyn petržalského starostu Vladimíra Bajana po neúspešných pokusoch dohodnúť sa so zhotoviteľom stavby prvej etapy nosného dopravného systému na prijatí adekvátnych opatrení na zníženie prašnosti alebo na okamžitom odstránení skládky zeminy.
Zmenili sa možnosti uskladnenia
Ako uviedla petržalská hovorkyňa, starosta Bajan požadoval od zástupcov stavebnej skupiny EUROVIA SK pripraviť efektívny postup na zabránenie šírenia prachu na sídlisku už na prvom kontrolnom dni 20. februára.
Počas marcového kontrolného dňa sa samospráva informovala o plnení tejto požiadavky. "Podľa vtedajšieho vyjadrenia zhotoviteľa mali materiál začať odvážať obratom po odsúhlasení zloženia podkladu pod koľaje, čo malo byť už v nasledujúcich dňoch," uviedla Platznerová
Ako ďalej informovala, zástupca zhotoviteľa vysvetľoval situáciu zmenou možnosti uskladnenia výkopovej zeminy na dohodnutých pozemkoch pred začatím výstavby. Zeminu preto uskladnili na ploche staveniska s vysvetlením, že väčšiu časť zeminy použijú na stavbu.
"Mestská časť nikdy nedala povolenie na využitie pozemku na skládku a zhotoviteľ svojím konaním nedodržal podmienky stavebného povolenia, ktoré hovorí o ochrane ovzdušia. Stavebný úrad Petržalka preto vyzval zhotoviteľa, aby prašnosť sledoval a následne prijatými opatreniami znižoval," informovala Platznerová.
Zhotoviteľ je zároveň povinný informovať Okresný úrad životného prostredia, odbor starostlivosti o životné prostredie, oddelenie odpadového hospodárstva o tom, aké množstvo uskladnenej zeminy využijú na stavbu a aké množstvo bude určené ako odpad.