Agnetúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Najlepším primátorom Bratislavy by bol Ján Budaj, tvrdia ochranári či občianski aktivisti ako Juraj Lukáč, Juraj Smatana, kňaz Anton Srholec, publicistka Ľuba Lesná či Anna Remiášová, matka Róberta Remiáša zavraždeného za mečiarizmu.
Výzvu podpísala aj aktivistka Viera Dubačová, novinár Miloš Majko, publicista Eugen Gindl či tréner Peter Hochschorner.
Niektorí z podpísaných sú členmi strany Zmena zdola.
„Zmena, ktorú Bratislavčanom sľubovali hádam všetci, čo kandidovali v komunálnych voľbách, nenastala,“ odôvodnili výzvu Budajovi, aby kandidoval za primátora. Kritizujú doterajšieho primátora Milana Ftáčnika aj poslancov v zastupiteľstve, kde majú väčšinu pravicové strany.
Tribún revolúcie a súčasný viceprimátor Bratislavy Budaj (Zmena zdola, DÚ) odpovedá, že ešte nevie, či bude kandidovať.
„Máme v ňom istotu odmietania korupcie, otvoreného a demokratického výkonu funkcie,“ píše sa vo výzve.
Zástupca napriek väčšine
Budaj kandidoval na post primátora Bratislavy aj pred štyrmi rokmi. Skončil tretí za Milanom Ftáčnikom (nezávislý s podporou Smeru) a Magdou Vášáryovou (SDKÚ). Tím Vášaryovej mu vtedy ponúkal, že ak odstúpi, uhradia mu kampaň. Budaj odmietol. Prípad ako možnú korupciu vyšetrovala aj špeciálna prokuratúra.
Po voľbách potom Ftáčnik Budaja navrhoval za svojho viceprimátora. Pravicovou väčšinou neprešiel. Smer napokon v parlamente zmenil zákon tak, že ho mohol vymenovať priamo Ftáčnik na konci roka 2012.
Prečo ho chcú?
Publicistka Ľuba Lesná hovorí, že si Budaja váži pre jeho boj proti korupcii a snahu o to, aby verejnosť bola informovaná.
Ochranár a karloveský miestny poslanec Jaromír Šíbl si myslí, že Budaj sa dlhodobo snaží brániť občianske záujmy. Zastupiteľstvo podľa neho príliš uprednostňuje záujmy developerských a záujmových skupín.
Šíbl hovorí, že primátor sa bojí ísť do konfliktu a dôslednejšie obhajovať záujmy Bratislavčanov, Budaj by podľa neho bol tvrdší pri potláčaní korupcie a nekalých praktík. Ochranára neprekvapuje, že ho za viceprimátora nechceli poslanci, ktorí často obhajujú záujmy developerov.
Petržalská poslankyňa a aktivistka Elena Pätoprstá hovorí, že Budaj nemá ako námestník veľké právomoci. „Je však v epicentre kľúčových rozhodnutí a môže napríklad radiť primátorovi, žiadať kontrolu nakladania s majetkom na magistráte. Ale jeho prácu jednoznačne nevidieť,“ vysvetľuje. „Aj vďaka nemu sa odstúpilo od štvorprúdovky v Petržalke alebo nezbúralo PKO,“ vraví Pätoprstá.
Budaj zatiaľ nepovedal
„Myslím, že to je silný signál, a súhlasím s nimi, že náprava v bratislavskej politike sa nedotiahla tam, kam sa sľubovalo,“ reagoval Budaj. Nepovedal, či bude kandidovať.
„Chcem sa zorientovať, ako je možné dať dokopy čo najviac odborníkov a schopných ľudí, pretože hlavné mesto by potrebovalo rezolútnu zmenu,“ povedal. Chcel by nájsť ľudí, ktorí by kandidovali aj za mestských poslancov či starostov mestských časti.
Budaj sa tiež chce stretnúť s jeho možným protikandidátom Milanom Kňažkom, aby, pokiaľ to bude možné, našli „spoločný postup“.
„Pokojne podporím akékoľvek riešenie, ktoré prinesie výraznú zmenu k dobrému nakladaniu s majetkom, k dobrému a odbornému riadeniu Bratislavy,“ povedal Budaj.
Myslí si, že strany, ktoré mesto dlho riadia, sú vyčerpané a mali by ich nahradiť noví, odborne zdatní ľudia. Budaj napríklad odmieta dosadzovanie straníckych kandidátov namiesto odborníkov do mestských organizácií. „Keď nájdem napríklad kandidátov, ktorí budú schopní niesť túto víziu, veľmi rád ich podporím,“ uzavrel.
Kňažko rozhodnutie odkladá
Kňažko avizoval, že svoje rozhodnutie, či bude kandidovať na post primátora Bratislavy, oznámi v prvej polovici mája.
V pondelok povedal, že svoje rozhodnutie odkladá do konca tohto mesiaca. Povedal, že Ján Budaj mu zatiaľ spoluprácu neponúkol. K otázke, či by so spoluprácou súhlasil, sa odmietol vyjadriť.