BRATISLAVA. Počas uplynulého rozšíreného víkendu tradičné Dni architektúry v Bratislave spestrilo otvorenie expozície Monitoring moderny. Je vo výstavnom priestore Ústavu stavebníctva a architektúry (ÚSTARCH) Slovenskej akadémie vied na Dúbravskej ceste 9, kde potrvá do 30. júna.
Expozícia kriticky reflektuje prax v starostlivosti o naše dedičstvo modernej architektúry, ktoré rôznym spôsobom poznačilo obdobie socializmu (1948-1989). Sú to objekty odňaté súkromným vlastníkom alebo ich stav ohrozil nezáujem, neodbornosť či nesolventnosť zo strany správcu alebo vlastníka, prevažne štátnych inštitúcií.
V Bratislave ukázali, ako dobre rekonštruovať historické budovyČítajte
Šesť príkladov špičkových diel slovenského modernizmu reprezentuje súčasnú dobrú prax, ale aj omyly a straty pri ochrane a obnove kultúrneho dedičstva. Vo výbere sú objekty z minuloročného výskumu aktuálneho fyzického stavu 50 najlepších slovenských stavieb 20. storočia.
Návštevníci sa môžu obrazovými a textovými informáciami dôslednejšie zoznámiť s ich históriou a súčasnou podobou.
Z Bratislavy je to Slovenská národná galéria postavená v rokoch 1969-1974 podľa návrhu architekta Vladimíra Dedečka, Obytný súbor Unitas (1931-1932, Friedrich Weinwurm, Ignác Vécsei). Tretí objekt z hlavného mesta je Obradná sieň židovského cintorína s neskôr postaveným oporným múrom (1929 a 1937, Friedrich Weinwurm, Ignác Vécsei a J. Konrad).
Informácie o Letnom kúpalisku v Trenčianskych Tepliciach (1936-1937, Bohuslav Fuchs) prispejú k aktuálnej verejnej polemike o jeho možnej budúcnosti. Nitru reprezentuje objekt Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (1961-1966, Vladimír Dedeček, Rudolf Miňovský).
Kúpalisko Zelená žaba je skvost, tlak na zmeny ho môže zničiťČítajte
Vo výbere je aj jediná na Slovensku zachovaná stavba svetoznámeho architekta Petra Behrensa Neologická synagóga v Žiline postavená v rokoch 1929-1931. Jej veľmi schátraný stav sa zlepšuje vďaka aktivite tamojším nadšencom.
"Pozitívnymi príkladmi sú najmä prebiehajúce projekty obnovy Behrensovej Neologickej synagógy v Žiline a dlhodobo pripravovanej rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie," uviedol kurátor výstavy Peter Szalay.
Štvordňový program siedmeho ročníka bienálneho podujatia Dni architektúry sa konal pod heslom Staré novým. Bol teda o obnove historických objektov, ktoré po rekonštrukcii dostali druhú šancu na svoje využitie. Okrem vernisáže s panelovou diskusiou s architektmi si účastníci podujatia mohli vybrať z 11 prehliadok ateliérov a domov popredných slovenských architektov či inštitúcií, aj rôznych súkromných a židovských objektov.